Wicepremier Emilewicz: Fundusz Inwestycji Samorządowych w wysokości 6 mld zł ma być finansowany z budżetu

Gospodarka / Samorządy

Nowy Fundusz Inwestycji Samorządowych ma stanowić część Funduszu Przeciwdziałania COViD, zasilanego z budżetu państwa. W jego ramach do gmin i powiatów ma trafić łącznie 6 mld zł, które będą mogły zostać wykorzystane na cele inwestycyjne do końca 2022 roku, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz
Fot: Krystian Maj/KPRM

Nowy Fundusz Inwestycji Samorządowych ma stanowić część Funduszu Przeciwdziałania COViD, zasilanego z budżetu państwa. W jego ramach do gmin i powiatów ma trafić łącznie 6 mld zł, które będą mogły zostać wykorzystane na cele inwestycyjne do końca 2022 roku, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

.@JEmilewicz: Fundusz Inwestycji Samorządowych, przeznaczony na dopłaty do inwestycji lokalnych, ma opiewać na 6 mld zł i być finansowy z Funduszu Przeciwdziałania #Covid19 #samorządy @MinRozwoju

"Za sprawą Funduszu, który inicjujemy dajemy realną tarczę inwestycyjną właśnie dla samorządów, która jest warta w skali całego kraju 6 mld zł. […] 5 mld zł z tej kwoty to środki, które będą podzielone między samorządy gminne. Środki te będą dzielone zgodnie z parytetem zaplanowanych inwestycji gminy" - powiedziała Emilewicz w trakcie śniadania prasowego.

"Środki te nie będą musiały być wydane do końca tego roku. Będą na odrębnym rachunku, będą mogły być wydatkowane w trybie COViD, czyli do końca 2022 roku" - dodała.

Czytaj także: COVID-19: możliwość większego zadłużania się to niewystarczająca pomoc dla samorządów >>>

Podkreśliła, że pochodzą one z Funduszu Przeciwdziałania COVID, utworzonego w pierwszej odsłonie tarczy antykryzysowej.

Środki będą przydzielane na podstawie specjalnego algorytmu

Środki będą przydzielane na podstawie specjalnego algorytmu, którego autorem jest wiceminister finansów Piotr Patkowski. Uwzględnia on m.in. poziom planowanych inwestycji w danej gminie, a także zakłada minimalną i maksymalną wartość dotacji.

W przypadku najmniejszych samorządów kwota minimalna - nawet jeżeli przelicznik wskazywałby na kwotę niższą - będzie wynosić 0,5 mln zł, a kwota maksymalna to 93 mln zł, w przypadku powiatów - będzie to od 0,5 mln zł do 20 mln zł.

Wartość zaplanowanych inwestycji gminnych wynosi 50 mld zł

Wartość zaplanowanych inwestycji gminnych w całym kraju wynosi 50 mld zł, a zatem kwota z Funduszu stanowi około 10% wartości tych inwestycji.

"W podobny sposób będzie naliczany poziom grantu dla powiatu, jak do gmin. Dla powiatów ten 1 mld zł, biorąc pod uwagę szacowane inwestycje w całym państwie, stanowi 20% wszystkich inwestycji w powiatach" - powiedziała Emilewicz.

Ponad 2,6 mld zł ma trafić do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich

Rząd zakłada, że ponad 2,6 mld zł trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

"Ten parytet sprawia, że to one będą największymi beneficjentami programu" - powiedziała Emilewicz.

"Mamy nadzieję, że to ekstraordynaryjne rozwiązanie, które dziś jest rozwiązaniem na czas pandemii potraktujemy jako pilotaż, […] który – jeśli się sprawdzi będziemy się starali rozwijać i utrzymywać także w czasie po pandemii" - powiedziała Emilewicz.

Czytaj także: 16 mln zł dla samorządów: trwa nabór na preferencyjne pożyczki >>>

Samorządy odpowiadają za ok. 40% wydatków inwestycyjnych w Polsce. Często są zleceniodawcami inwestycji m.in. dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: