Wicepremier Gowin: od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele

Gospodarka

Od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że jego resort będzie rekomendować też w najbliższym czasie inne poluzowania.

Jarosław Gowin
Fot: Krystian Maj/KPRM

Od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że jego resort będzie rekomendować też w najbliższym czasie inne poluzowania.

Uważam, że od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele. Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami.

"Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania" - wskazał wicepremier, szef ministerstwa rozwoju, pracy i technologii.

Czytaj także: Restauratorzy i hotelarze wciąż najdotkliwiej odczuwają wpływ pandemii COVID-19; barometr EFL dla HoReCa na I kw. 2021 r. >>>

Wicepremier Gowin powiedział, że decyzje zapadną "na pewno do końca tego tygodnia". Według niego "najbardziej prawdopodobny termin to piątek".

Zaznaczył, że dzięki restrykcjom wprowadzonym po świętach Bożego Narodzenia udało się obniżyć "w sposób już systematyczny poziom zakażeń COVID-19". W ocenie Gowina, dzisiaj średnia tygodniowa liczba zakażeń pozwala na kolejne ruchy związane z odmrażaniem gospodarki.

"Odmrożenie musi być stopniowe i rozsądne"

Wicepremier podkreślił, że to odmrożenie musi być stopniowe i rozsądne. "Musi też uwzględniać możliwość powrotu do wysokiego poziomu zakażeń na przykład w konsekwencji uruchomienia lekcji dla młodszych klas w szkołach, czy w konsekwencji ponownego otwarcia galerii" - dodał.

Premier: trzeba ostrożnie podchodzić do znoszenia obostrzeń

Trzeba ostrożnie podchodzić do znoszenia obostrzeń, a w piątek rząd przedstawi plan w tej kwestii na kolejne 2 tygodnie - powiedział z kolei w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Musimy jednak z ostrożnością podchodzić do zmian w katalogu różnych obostrzeń.

"Jutro przekażemy perspektywę na kolejne 2 tygodnie, pewne szczegóły zostaną przedstawione" - powiedział premier.

"W związku z liczbą zgonów i sytuacją wokół Polski musimy być wytrwali, musimy wytrzymać do czasu gdy szczepionka zacznie oddziaływać na odporność zbiorową" - dodał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w ubiegłym tygodniu, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątkiem będzie ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i otwarcie instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki. Poinformował również o zniesieniu godzin dla seniorów.

Restauracje nadal zamknięte

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Ograniczona pozostaje działalność hotelarska.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: