Wiceprzewodniczący KNF o wakacjach kredytowych: wsparcie kredytobiorców powinno być adresowane jak najbardziej precyzyjnie

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Wsparcie dla kredytobiorców w ramach wakacji kredytowych powinno być adresowane jak najbardziej precyzyjnie, powiedział wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marcin Mikołajczyk podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. instytucji finansowych.

Szyld Komisji Nadzoru Finansowego
Fot. KNF

Wsparcie dla kredytobiorców w ramach wakacji kredytowych powinno być adresowane jak najbardziej precyzyjnie, powiedział wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marcin Mikołajczyk podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. instytucji finansowych.

Zastrzega jednak, że nie jest to decyzja KNF i że rozumie przesłanki stojące za szerokim dostępem do wsparcia dla kredytobiorców.

Zapewne wsparcie powinno być kierowane jak najbardziej precyzyjnie […] do osób, które tego wsparcia potrzebują.

"I być może jest tu też racjonalność, aby w tym projekcie rządowym dokonać pewnych ograniczeń w tym zakresie" - powiedział Mikołajczyk podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. instytucji finansowych.

Czytaj także: Prezes mBanku oceniając projekt pomocy dla kredytobiorców: kryzys bankowy to najgorsza rzecz, która może się wydarzyć >>>

"Natomiast nie jest to nasza decyzja i ja rozumiem też przesłanki stojące za tak szerokim podejściem do kwestii pomocy kredytobiorcom, bo to zagadnienie, o którym mówimy, czyli wzrost rat w PLN przy kredytach o zmiennej stopie dotyczy praktycznie całej tej populacji, z wyłączeniem wąskiej grupy osób, która zdecydowała się na kredyty o tej stałej czy też czasowo stałej stopie procentowej" - dodał.

Projekty pomocy dla kredytobiorców

Przedmiotem obrad podkomisji był rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, zakładający m.in. wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych oraz cztery inne projekty poselskie dot. wsparcia dla kredytobiorców.

Wprowadzenie dodatkowych kryteriów dostępu do wakacji kredytowych postulował Związek Banków Polskich (ZBP). ZBP chce, aby prawo do takich wakacji mieli jedynie kredytobiorcy, u których obsługa kredytu pochłania ponad 40% miesięcznego budżetu, spłacają kredyt regularnie z opóźnieniami nie dłuższymi niż 30 dni i zamieszkują mieszkanie do 75 m2 lub dom do 100 m2.

Czytaj także: ZBP o wakacjach kredytowych: potrzebne wiążące stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej ws. projektów pomocy kredytobiorcom >>>

Wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował, że rząd jest obecnie przeciwny wprowadzaniu dodatkowych kryteriów, a jego stanowisko co do zaostrzania przesłanek wakacji kredytowych będzie negatywne także na dalszych etapach procesu legislacyjnego.

Czytaj także: Wiceminister finansów o wakacjach kredytowych: rząd nie rozważa zaostrzenia zasad >>>

Według Związku, łączny koszt wakacji kredytowych - w wersji proponowanej przez rząd - osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023, w przypadku, w którym z wakacji kredytowych skorzystałoby 80% uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne (najbardziej prawdopodobny scenariusz w opinii ZBP).

Czytaj także: ZBP ocenia projekt pomocy dla kredytobiorców: potrzebne dodatkowe kryteria przy ubieganiu się o wakacje kredytowe >>>

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: