Więcej osób wnioskowało o kredyty mieszkaniowe w maju

Nieruchomości

Model domu stojący na pieniądzach
Fot. stock.adobe.com/ aytuncoylum

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w maju 2018 r. wyniosła + 25,5%. Oznacza to, że w maju 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 25,5%, w porównaniu z majem 2017 r.

W maju 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 25,5%, w porównaniu z majem 2017 r. #kredyty #BIK #BIKIndeksPKM @grupabik

– W maju 2018 r., w porównaniu do kwietnia 2018 r., wartość indeksu wzrosła (o 7 p.p.). Łącznie w maju o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 37,19 tys. osób w porównaniu do 33,62 tys. rok wcześniej (+ 10,5%). Wśród wnioskodawców nadal dominują osoby w wieku od 25 do 34 lat (48%) oraz 35 – 44 lat (30%). Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju 2018 r. wyniosła 248,45 tys. zł (na zbliżonym poziomie, jak miesiąc temu). W porównaniu do maja ubiegłego roku kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 8%. Kontynuacja zjawiska związanego z wnioskowaniem w 2018 r. o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż 2017 r., jak już pisaliśmy w poprzednich miesiącach, może mieć swoje źródło, w coraz bardziej widocznym wzroście cen nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, szczególnie w największych aglomeracjach oraz zakupie mieszkań o większej powierzchni. Wzrosty kosztów budowy wynikają głównie ze wzrostu cen gruntów, kosztów pracy i materiałów budowlanych. Na runku nieruchomości pierwotnych w największych 7 aglomeracjach 2 na 3 zawierane transakcje, nie są współfinansowane kredytem bankowym, na rynku wtórnym kredyt nadal ma istotne znaczenie jako źródło finansowania nabycia nieruchomości – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Źródło: Informacja prasowa BIK

 

Udostępnij artykuł: