Więcej upadłości firm w czerwcu

Firma

W czerwcu odnotowano wzrost upadłości firm o 16,3 proc. mdm i 50 proc. rdr - podała KUKE w komunikacie.

Smutny biznesmen siedzący przy komputerze
Fot. stock.adobe.com/stokkete

W czerwcu odnotowano wzrost upadłości firm o 16,3 proc. mdm i 50 proc. rdr - podała KUKE w komunikacie.

.@KUKE_pl: w czerwcu odnotowano wzrost #upadłości firm o 16,3 proc. mdm i 50 proc. rdr #firmy #KUKE

W czerwcu upadłość ogłosiło 57 firm.

Natomiast liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 39, czyli o 5,4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 39,3 proc. więcej niż rok temu.

Czytaj także: Liczba upadłości i restrukturyzacji firm w I połowie 2020 r. spadła o 3 proc. rdr >>>

"W czerwcu nastąpił dalszy wzrost liczby ogłaszanych niewypłacalności, choć nadal skalę zjawiska można oceniać jako niewielką w stosunku do spowolnienia gospodarki. Upadłości i restrukturyzacje są obecnie na poziomie zbliżonym do tego z początku roku, a więc sprzed wybuchu epidemii. Natomiast cały czas podkreślamy, że większa fala niewypłacalności jest dopiero przed nami, odsuwana w czasie różnymi czynnikami" - napisano.

Wzrost niewypłacalności w przetwórstwie przemysłowym i usługach

KUKE odnotowuje wzrost niewypłacalności w przetwórstwie przemysłowym i usługach.

"Nieoczekiwanie nadal dobrze radzi sobie transport, handel oraz budowlanka. W tych dwóch ostatnich jest mniej upadłości niż rok wcześniej. W przypadku branży budowlanej jest to efekt realizowania kontraktów zawartych przed pojawieniem się koronawirusa. Można się spodziewać, że kłopoty ze znalezieniem finansowania przez inwestorów na nowe inwestycje budowlane uderzy w tę branżę za kilka miesięcy" - napisano.

Wskaźniki szkodowości

W komunikacie napisano, że wskaźniki szkodowości wciąż utrzymują się na poziomach zastrzeżonych dla okresu dobrej koniunktury.

"Co oznacza, że kontrahenci naszych klientów regulują swoje zobowiązania na czas. Podtrzymujemy oczekiwania zwiększenia szkodowości jeszcze przed końcem roku, choć rosną szanse, że nie zmaterializują się najgorsze scenariusze z okresu lockdownu" - napisano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: