Większość funduszy inwestycyjnych zakończyła luty ze stratą. Efekt koronawirusa?

Z rynku

Większość funduszy inwestycyjnych zakończyło luty na minusie, a największą, ponad 11-proc. stratę odnotowała grupa funduszy akcji polskich uniwersalnych - poinformowały Analizy .pl w raporcie dotyczącym podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach. Analitycy oceniają, że jest to efekt informacji o szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusie.

Pieniądze i wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/Prostock-studio

Większość funduszy inwestycyjnych zakończyło luty na minusie, a największą, ponad 11-proc. stratę odnotowała grupa funduszy akcji polskich uniwersalnych - poinformowały Analizy .pl w raporcie dotyczącym podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach. Analitycy oceniają, że jest to efekt informacji o szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusie.

Większość funduszy inwestycyjnych zakończyło luty na minusie, a największą, ponad 11-proc. stratę odnotowała grupa funduszy akcji polskich uniwersalnych #fundusze #FunduszeInwestycyjne @analizy_pl

"Początek lutego nie zapowiadał, aby na giełdzie mogło dojść do załamania. Amerykańskie indeksy wspięły się na nowe historyczne szczyty, w górę piął się również segment polskich małych i średnich spółek. Pod koniec miesiąca doszło jednak do przeceny na większości rynków akcji wywołanej paniką związaną z wybuchem epidemii koronawirusa. Amerykańskie indeksy obsunęły się z historycznych szczytów o ok. 10 proc., polskie o 12-14 proc., zaś +indeks strachu+ VIX, odzwierciedlający zmienność na amerykańskim indeksie S&P 500 wzrósł o ponad 113 proc. w porównaniu do stanu z początku miesiąca. Bardzo mocno spadł również polski rynek akcji – indeks szerokiego rynku WIG zanurkował w lutym o 13 proc., a blue chipy, zgromadzone w indeksie WIG20, aż o 14 proc." - napisano w raporcie.

Czytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych – styczeń 2020. Na czele fundusze akcji tureckich >>>

"Na wyprzedaży akcji korzystały instrumenty dłużne. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła (ceny wzrosły) w lutym o 35 pb. do poziomu 1,64 proc., zaś polskie zakończyły miesiąc 35 pb. niżej, na poziomie 1,78 proc. W obydwu przypadkach to najniższy poziom w historii" - dodano.

Największe średnie spadki zanotowały fundusze akcji polskich uniwersalnych

Największe średnie spadki zanotowały fundusze akcji polskich uniwersalnych (-11,3 proc.). Jest to jeden z najgorszych miesięcy w historii tej grupy. Wszystkie fundusze otwarte należące do niej straciły co najmniej 4,7 proc.

"Na zawirowaniach straciły walory zarówno na rykach rozwiniętych, jak i wschodzących. Wśród kilkuset funduszy akcji zagranicznych tylko jeden fundusz otwarty wypracował dodatnią stopę zwrotu. Był to Skarbiec Spółek Wzrostowych, który urósł od początku miesiąca o 0,6 proc." - napisano.

Dobra wiadomość dla obligacji

Autorzy ocenili, że spadki na rynkach akcji z reguły są dobrą wiadomością dla obligacji i tak było również tym razem.

Na szczycie tabeli średnich wyników znalazła się grupa funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych z wynikiem 1,1 proc. Większość funduszy tej grupy również była na plusie.

"Co ciekawe, grupa funduszy złota, uważana za bezpieczną przystań, odnotowała średni spadek wartości w wysokości 2,3 proc. Notowania złota osiągnęły 24 lutego swój lokalny szczyt na poziomie ponad 1690 dolarów za uncję. Ceny kruszcu zakończyły luty 7,3 proc. poniżej tego poziomu. Wyprzedaż wywołana została m.in. przez problemy płynnościowe inwestorów. Sprzedawali oni aktywa, które w ostatnim czasie zyskały na tyle, by móc wykorzystać je do wzmocnienia płynności, wychodząc zyskownie z inwestycji" - podano.

"Nic dziwnego, że najlepsze wyniki tego miesiąca odnotowały fundusze +grające+ na krótko, a więc na spadki cen akcji" - dodano. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: