Większość Polaków samodzielnie organizuje urlop, 18,1 proc. korzysta z biur podróży

Bez krawata

Odsetek Polaków, którzy samodzielnie zaplanują sobie tegoroczne wakacje - korzystając z internetu wzrósł do 61,8% z 60,6% w ubiegłorocznym sondażu, natomiast już 18,1% chce w tym roku skorzystać z oferty biur podróży (wobec 8,6% rok wcześniej), wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla Diners Club Polska.

Biuro podróży
Biuro podróży Fot. stock.adobe.com/VadimGuzhva

Odsetek Polaków, którzy samodzielnie zaplanują sobie tegoroczne wakacje - korzystając z internetu wzrósł do 61,8% z 60,6% w ubiegłorocznym sondażu, natomiast już 18,1% chce w tym roku skorzystać z oferty biur podróży (wobec 8,6% rok wcześniej), wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla Diners Club Polska.

Odsetek Polaków, którzy samodzielnie zaplanują sobie tegoroczne #wakacje - korzystając z internetu wzrósł do 61,8% z 60,6% #DinersClubPolska

Na drugim miejscu są urlopy organizowane przez rodzinę lub znajomych - taką formę letniego wypoczynku deklaruje 19,2% według tegorocznego badania wobec 25,8% rok wcześniej."Polacy lubią samodzielnie organizować swoje wakacje. Tego typu wyjazdy przodują od 2016 r., kiedy przeprowadziliśmy pierwsze badanie. W porównaniu do zeszłego roku, nieznacznie wzrósł jeszcze odsetek samodzielnie zorganizowanych wakacji. O 9,5 pkt proc. więcej ankietowanych wykupi wycieczkę w biurze podróży. Spadła natomiast liczba osób, które skorzystają z pomocy rodziny lub znajomych, o 6,6 pkt proc." - skomentowała Monika Masztakowska z Diners Club Polska.Czytaj także: Co trzeci Polak na urlopie za granicą bez ubezpieczenia >>>

Samodzielnymi podróżnikami wcale nie są osoby najmłodsze

W tym roku bardziej samodzielni będą mężczyźni. Blisko dwie trzecie z nich samemu zorganizuje swój urlop, a co piąty skorzysta z pomocy znajomych lub rodziny. Natomiast w przypadku kobiet niecałe 60% zaplanuje wakacje na własną rękę, a ponad 20% wykupi wycieczkę w biurze podróży. W 2018 r. to kobiety były bardziej samodzielne, 66% badanych sama organizowała urlop, a na usługi biura podróży zdecydowało się tylko 8%, wskazano również."Co ciekawe, samodzielnymi podróżnikami wcale nie są osoby najmłodsze. Pod względem wiekowym przodują 40-latkowie. Blisko 73% zorganizuje wakacje na własną rękę, a 12% zda się na znajomych lub rodzinę. Samodzielnie urlop zaplanuje także spora grupa 30-latków - 67%. Z pomocy rodziny lub znajomych najczęściej skorzystają osoby najmłodsze, w wieku 18-29 lat (34,2%) oraz powyżej 60 lat - blisko co czwarty" - czytamy dalej.

Sposób organizacji podróży determinuje miejsce zamieszkania

Sposób organizacji podróży determinuje także miejsce zamieszkania. Urlop na własną rękę zaplanuje blisko 90% respondentów z dużych miast (między 250-500 tys. mieszkańców). Chętnie w ten sposób wakacje organizują także osoby ze wsi - 64,3%.

"Stała popularność samodzielnie zorganizowanych wyjazdów nie dziwi. Z roku na rok coraz łatwiej jest zaplanować podróż. Sprzyjają temu różnego rodzaju platformy, na których szybko i bezpiecznie można znaleźć lot oraz nocleg. Wiele produktów, np. instrumenty płatnicze, posiadają szereg dodatkowych usług ułatwiających podróże. Dodatkowo, w Internecie znajdziemy także mnóstwo blogów z praktycznymi poradami, jak sprawnie zorganizować taki wyjazd. To wszystko czyni planowanie urlopu bardzo łatwym i co ważne, również o wiele tańszym" - dodała Masztakowska.Odwrotnie jest w przypadku mieszkańców mniejszych miast do 50 tys. Niecałe 40% planuje podróż na własną rękę. Prawie 32% z nich skorzysta z pomocy rodziny lub znajomych, a 26% wybierze się do biura podróży. Chętnie na rodzinę lub znajomych (24,2%) oraz biuro podróży (21,9%) zdecydują się respondenci z metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców, podano także.Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 25-26 kwietnia 2019 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1 100 pełnoletnich Polaków.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: