Wielki sukces tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa

Bankowość

Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) została zorganizowana przez PKO Bank Polski już po raz czwarty. W tegorocznej edycji zebrano ponad 577 litrów krwi. Partnerem akcji od dwóch lat jest Narodowe Centrum Krwi (NCK).

Przedsięwzięcie z roku na rok przyczynia się do poszerzania grona honorowych krwiodawców. W 2009 roku zebrano 35 litrów krwi, a dawców było 96. W tym roku bezcenny dar ofiarowało ponad 1300 osób, które oddały ponad 577 litrów krwi. W sumie do BAHK przystąpiło ponad 2788 osób, a krew oddało łącznie 2037. Łącznie w czterech edycjach zebrano ponad 900 litrów krwi.

– Jestem dumny z pracowników naszego Banku, którzy z potrzeby serca zdecydowali się oddać krew. Bardzo im za to dziękuję. Z roku na rok przybywa tych, którzy chcą pomagać innym i to cieszy – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

W tym roku BAHK prowadzona była w dwóch etapach. 17 czerwca krwiobusy pojawiły się w 12 dużych miastach. Od sierpnia odwiedzały one miejscowości turystyczne, m.in. Mrągowo, Ostródę, Łebę, Zakopane. Na oddanie krwi decydowali się nie tylko pracownicy PKO Banku Polskiego, ale też klienci, którzy z odruchu serca przyłączali się do akcji Banku i chcieli skorzystać z okazji, by pomóc potrzebującym. Zbiórkom krwi towarzyszyły pokazy pierwszej pomocy. Partnerem akcji od dwóch lat jest Narodowe Centrum Krwi (NCK).

– Każdego dnia krew jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków, ale również cierpiącym na wiele poważnych chorób. Dzięki honorowym dawcom, bezinteresownie dzielących się lekiem, którego nie można wyprodukować, codziennie udaje się ratować ludzkie zdrowie i życie – mówi Agnieszka Beniuk-Patoła, dyrektor NCK.

Sukces BAHK nie byłby możliwy bez wsparcia znanych osób. Do inicjatywy przyłączył się piosenkarz Norbi, były reprezentant kraju w piłce nożnej Tomasz Iwan i Krzysztof Cugowski, lider zespołu Budka Suflera, który był ambasadorem tegorocznej edycji.

– Moje zaangażowanie wynika z osobistych doświadczeń. Dwanaście lat temu ciężko zachorowałem. Siedem litrów krwi, które dosłownie wpompowano wtedy we mnie, uchroniło mnie od poważnej operacji, a być może nawet uratowało mi życie – mówi Krzysztof Cugowski.

Działania mające na celu popularyzację ideę krwiodawstwa i ratownictwa PKO Bank Polski prowadzi również na Facebooku. Od tego roku funkcjonuje specjalny profil Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (http://www.facebook.com/Krwiodawstwo), który ma już prawie 15 tys. fanów.

Dawcą krwi może być niemal każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Bez żadnego uszczerbku na zdrowiu mężczyzna może co 8 tygodni oddać 450 ml krwi. Kobieta może być dawcą raz na 12 tygodni. W ciągu kilku godzin organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości. Procedura związana z oddanie tego cennego daru, zajmuje maksymalnie kilkanaście minut.

Udostępnij artykuł: