Wielkie greckie wakacje Polaków – Raport z rynku usług turystycznych

Raporty

Sezon urlopowy w pełni - Polacy wypoczywają właśnie na egzotycznych plażach rozkoszując się kąpielami słonecznymi i urokami letnich kurortów. Jakie miejsca są w tym roku najbardziej popularne wśród rodaków? Dowiadujemy się tego z najnowszych danych sprzedażowych biura podróży Fly.pl.

Sezon urlopowy w pełni - Polacy wypoczywają właśnie na egzotycznych plażach rozkoszując się kąpielami słonecznymi i urokami letnich kurortów. Jakie miejsca są w tym roku najbardziej popularne wśród rodaków? Dowiadujemy się tego z najnowszych danych sprzedażowych biura podróży Fly.pl.

Wakacje to ulubiona część roku większości Polaków - zwiastują wizję błogiego wypoczynku oraz relaksu. Wyczekiwane są przez wiele miesięcy i dlatego wszyscy chcą spędzić urlop w jak najlepszy sposób - wybierając ciekawe miejsce z jak największą liczbą atrakcji. Gdzie w tym roku Polacy wyjeżdżają najchętniej? "Po przeanalizowaniu wyników sprzedażowych w czerwcu bieżącego roku i zestawieniu ich z wynikami ubiegłorocznymi w analogicznym okresie, możemy stwierdzić bardzo wyraźną tendencję wybierania przez Polaków europejskich destynacji jako miejsc wypoczynku. Najwięcej zyskała Grecja, która jest aktualnie liderem pod względem zakupionych wycieczek - wybiera ją co trzecia osoba.

Znaczący wzrost zainteresowania możemy też zauważyć w przypadku Cypru Północnego (ponad czterokrotny wzrost udziału w rynku) oraz Bułgarii (ponad trzykrotny wzrost udziału w rynku). Stało się to kosztem Egiptu który jeszcze w zeszłym roku wiódł prym wśród innych krajów - wybierała go co druga osoba, a teraz jego udział w sprzedaży wynosi niewiele ponad 18%"- mówi Grzegorz Bosowski, Prezes Fly.pl.

130731.flypl.wykres.01.600x302

Wyk. Porównanie wyników sprzedażowych z lat 2012 i 2013 dotyczące najczęściej wybieranych destynacji

Wielki powrót Grecji

"Grecja zawsze znajdowała się w czołówkach rankingów wyjazdowych - przepiękne egzotyczne krajobrazy, śródziemnomorski klimat i przede wszystkim zachodnioeuropejskie standardy zachęcają do odwiedzin tego państwa. W ostatnich latach z powodu kryzysu gospodarczego i bardzo konkurencyjnych cen ofert z Egiptu i Turcji, klienci coraz rzadziej decydowali się na pobyt w tym kraju. Teraz głównie ze względu na niestabilną sytuację polityczną w krajach arabskich, tendencja się odwróciła i Grecja z powrotem odzyskuje turystów" - mówi Grzegorz Bosowski.

Kreta i Rodos - najczęściej dotąd wybierane greckie wyspy na wakacyjny pobyt zaczęły powoli ustępować miejsca  innym - głównie Zakynthosowi i wyspie Korfu. Można również zauważyć, że turyści zaczynają wybierać mniej oblegane rejony Grecji, takie jak malownicza wyspa Kefalonia czy półwysep Chalkidiki.

130731.flypl.wykres.02.600z231

Wyk. Porównanie ilości sprzedanych wycieczek do wybranych Greckich regionów w latach 2012 oraz 2013

Europejskie perły

Hiszpania, podobnie jak Grecja zyskała na spadku popularności Egiptu wśród polskich turystów i znajduje się obecnie na 3 miejscu najchętniej wybieranych krajów na spędzenie urlopu. Najchętniej wybieranymi rejonami są katalońska Costa Brava, Majorka oraz Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa i Lanzarote. "Te rejony są od zawsze celem wakacyjnych wojaży. Posiadają świetne zaplecze turystyczne, które przyciąga wysokim standardem i mnogością atrakcji. W ciągu dnia można tu odpoczywać na pięknych plażach, a wieczorem pobawić się w jednym z licznych lokali w międzynarodowym towarzystwie, nie wspominając już o scenerii egzotycznych krajobrazów" - mówi Grzegorz Bosowski.

Kolejnym krajem, coraz częściej wybieranym przez polskich turystów jest Bułgaria. "W zeszłym roku wybrało ją prawie 3% naszych klientów, jednakże w tym roku Bułgaria potroiła swój udział w sprzedaży wycieczek. Widać tu nieustanną dominację dwóch letnich kurortów - Złotych Piasków i Słonecznego Brzegu, które z roku na rok podwyższają swój standard, stając się coraz bardziej atrakcyjnymi dla turystów. Zainteresowanie tym państwem bierze się też w znacznej mierze z faktu stosunkowo niskich cen nie tylko samych wycieczek, ale też produktów i usług dostępnych w tym kraju" - dodaje Grzegorz Bosowski.

Największy procentowy wzrost sprzedaży nastąpił w przypadku Cypru Północnego - tureckiej części tej wyspy. Poprzez spory narodowościowe, uznawana wcześniej za niebezpieczną, w ostatnim czasie zaczyna wzbudzać zainteresowanie turystów, którzy decydują się na pobyt tam - z prawie 2% udziału w sprzedanych wycieczkach w zeszłym roku, liczba ta wzrosła do ponad 7% w roku bieżącym. Główne zalety tej wyspy to śródziemnomorski klimat, bogactwo zabytków, barwna kultura i ciekawa kuchnia.

Jak i kiedy

130731.flypl.wykres.03.400x245

Najczęściej wybierane przez Polaków wyjazdy wakacyjne trwają 7 dni (na taką długość pobytu decyduje się 66,21% turystów), zakwaterowanie w hotelu trzy - (39.72%) lub czterogwiazdkowym (39,87%), z wyżywieniem w opcji all inclusive (78,79%).

Z danych biura dowiadujemy się także, że najwięcej osób decyduje się na letni wyjazd w lipcu (41,5%). Trochę mniej osób podróżuje w czerwcu (36%) i w sierpniu (16,5%), a najmniej obleganym miesiącem, końcówką sezonu jest wrzesień (6%).

Źródło: Fly.pl

Udostępnij artykuł: