Wielomilionowe spadki z USA dla Polaków

Finanse osobiste

Dokument z napisem testament, długopis i okulary
Fot. stock.adobe.com/Butch

W tym roku już 118 postępowań spadkowych toczących się na terenie Stanów Zjednoczonych dotyczyło dziedziczenia majątku przez osoby mieszkające w Polsce. Są to wielomilionowe spadki, które bywają wielkim zaskoczeniem.

W tym roku już 118 postępowań spadkowych toczących się na terenie Stanów Zjednoczonych dotyczyło dziedziczenia majątku przez osoby mieszkające w Polsce #spadki #USA

Spadkowe postępowania  w Polsce i USA bardzo różnią się od siebie. Mamy tam postępowanie sądowe, jakie znamy z Polski, postępowanie testamentowe, albo trusty (umowa pomiędzy osobą, która chce przekazać swój majątek na określony cel, a osobą, która będzie zarządzać środkami). Te postępowania mogą być niezależne, albo łączyć się ze sobą.

– Nie ma instytucji zachowku w Stanach Zjednoczonych, co dla wielu Polaków jest zaskakujące – mówi Joanna Pluta, wspólnik zarządzający Kancelaria Baran & Pluta. – Bardzo często rodziny zmarłych w Ameryce osób są przekonane, że jako krewni bezdyskusyjnie dziedziczą pieniądze po zmarłym lub mają prawo do zachowku.

Różne prawo spadkowe w różnych stanach

Prawo spadkowe różni się w każdym z 50 stanów, ale w żadnym nie ma prawa do zachowku.

W USA prawo spadkowe wymaga, aby poszukiwano dziedziczących nawet wśród bardzo odległej rodziny, dlatego majątek tak rzadko przechodzi na własność skarbu państwa, stąd też dla wielu spadkobierców w Polsce spadek jest wielkim zaskoczeniem.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: