Wiesław Thor: Bankowość inwestycyjna katalizatorem zwiększenia przychodów

Finanse i gospodarka

Wypowiedź dla aleBank.pl: Wiesław Thor - Doradca Zarządu, Deloitte Advisory

Wypowiedź dla aleBank.pl: Wiesław Thor - Doradca Zarządu, Deloitte Advisory

Wiesław Thor: Dążenie w bankach do oferowania klientom produktów "zcrossellowanych" - powiem z angielska - a wiec jak najpełniejszej oferty produktowej prowadzi do tego, że banki chciałyby, podążając w tym kierunku, oferować klientowi każdy z możliwych produktów po to, ażeby efektywność kosztowa i dochodowa na każdym kliencie była maksymalizowana, a jednocześnie aby zadowolenie klienta było pełne i aby klient mówiąc bardziej dosadnie, nie poszukiwał innego banku do obsługi, skoro w swym macierzystym banku może mieć ofertę wszystkich produktów - łącznie z bankowości inwestycyjną.

Trzeba powiedzieć, że bankowość inwestycyjna ma tutaj duże pole do popisu w średnich przedsiębiorstwach, ponieważ wiele z nich to są przedsiębiorstwa w początkowej fazie rozwoju, albo intensywnie rozwijające się, poszukujące innowacyjnych metod rozwoju biznesu. Te obszary mogą dużo lepiej się rozwijać przez wsparcie kapitałowe i przez emisję kapitału lub długu w postaci obligacji, niż przez tradycyjny kredyt.

W tej kwestii bankowość inwestycyjna w Polsce ma wiele do dokonania i jest to ciekawy kierunek poszukiwań dla banków. Co prawda obsługa bankowości inwestycyjnej wydaje się dość kosztowna, ale przy wypracowaniu modelu, który byłby oparty na mniejszych prowizjach, ale ukierunkowany na średnie firmy o obrotach między 10 a 30 mln zł -  świetnie mógłby się wkomponować w model bankowości inwestycyjnej - może nie bardzo wyrafinowanej, ale opartej o emisje długu, obligacji, poddanej ratingowi w samym banku lub w nowej agencji, która powstała w tej chwili przy giełdzie. Jest to ciekawy kierunek poszukiwań i warto żeby banki nie skreślały bankowości inwestycyjnej jako ewentualnego obszaru, który może zaoferować średnim przedsiębiorstwom ciekawą formę finansowania.

Zobacz rozmowę w wersji wideo: "Wiesław Thor: Bankowość inwestycyjna katalizatorem zwiększenia przychodów"

www.aleBank.pl

Udostępnij artykuł: