Windykacja należności i faktoring: Sprawdzeni partnerzy banków

BANK 2012/02

Nie ma prawników, którzy znaliby się na wszystkim. Współpraca kancelarii prawnych z bankami w obszarze windykacji należności wymaga znakomitej znajomości tego rynku. Dla banków ważna jest gwarancja prowadzenia postępowań zgodnie z prawem, eliminująca ryzyko utraty reputacji.

Nie ma prawników, którzy znaliby się na wszystkim. Współpraca kancelarii prawnych z bankami w obszarze windykacji należności wymaga znakomitej znajomości tego rynku. Dla banków ważna jest gwarancja prowadzenia postępowań zgodnie z prawem, eliminująca ryzyko utraty reputacji.

Bogdan Wiktorowski

Kancelarie prawne specjalizujące się w windykacji wierzytelności bankowych, jak zresztą w pozostałych usługach, korzystają z wiedzy prawniczej i wartości intelektualnej zatrudnionych w nich osób. Sektor bankowy należy do jednej z bardziej skomplikowanych kategorii biznesu. Windykacja prowadzona na rzecz instytucji zaufania publicznego, jakimi banki są i za jakie chcą być uważane, wymaga specjalnego podejścia. Bankom zależy na działaniach z zachowaniem wszelkich zasad i trybów, których wymaga specyfika windykacji ich należności – nawet w przypadku spraw trudnych. Jednym z ważniejszych elementów współpracy z kancelarią prawną jest waga, jaką przywiązuje ona do bezpieczeństwa i poufności danych o klientach banku. Liczy się też profesjonalne podejście do dłużników, nienaruszające dobrego imienia instytucji finansowej. Sama forma organizacji firmy jako kancelarii prawnej jest w opinii prawników lepiej dostosowana do spełniania wymagań zalecanych bankom np. przez Związek Banków Polskich, nadzór bankowy i Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Reprezentowanie banku w postępowaniu windykacyjnym przez kancelarię prawną nie koliduje z wytycznymi tych instytucji.

Zakres współpracy

Ze specyfiki relacji z instytucjami finansowymi zdają sobie sprawę współpracujące z nimi kancelarie prawne. Jak uważa Szymon Rutkowski, dyrektor Działu Windykacji ds. Operacyjnych w kancelarii Rączkowski&Kwieciński Adwokaci, tematyka współpracy kancelarii prawnych z bankami jest, wbrew pozorom, dosyć szeroka i złożona. I mylne jest twierdzenie, iż rolą kancelarii jest – po otrzymaniu sprawy z banku – jedynie przeprowadzenie postępowania sądowego oraz skierowanie sprawy do właściwego komornika. Jak twierdzi, coraz częściej kancelaria, oprócz przeprowadzenia postępowania sądowego i egzekucyjnego, włącza się w proces obsługi spraw również na etapie przedsądowym. Dąży tym samym do jak najszybszego nawiązania kontaktu z dłużnikiem, w celu polubownego rozwiązania kwestii zadłużenia wobec banku.

W kancelariach bieżąca obsługa spraw windykacyjnych odbywa się na etapie sądowym i egzekucyjnym, a na każdym następuje wieloetapowa weryfikacja podjętych działań na podstawie ściśle zdefiniowanych reguł i scenariuszy działań. Małgorzata Zarychta- -Tokarska, radca prawny w kancelarii Brudkowski&Wspólnicy, zwraca uwagę na to, że na etapie sądowym kancelaria prowadzi ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: