Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Szansa dla polskich firm energetycznych i fintechów?

Gospodarka

W ramach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA odbędą się spotkania polskich i amerykańskich firm z sektorów energetyki (w piątek) i fintech (w poniedziałek), poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), która odpowiada za część gospodarczą wizyty prezydenta RP w USA w Houston oraz San Francisco.

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

W ramach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA odbędą się spotkania polskich i amerykańskich firm z sektorów energetyki (w piątek) i fintech (w poniedziałek), poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), która odpowiada za część gospodarczą wizyty prezydenta RP w USA w Houston oraz San Francisco.

W ramach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w #USA odbędą się spotkania polskich i amerykańskich firm z sektorów energetyki i #fintech @prezydentpl @PAIH_pl

"W piątek w Houston odbywa się śniadanie energetyczne polskich i amerykańskich firm energetycznych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także bankiet dla polskich firm oraz amerykańskich środowisk biznesowych Teksasu. W poniedziałek zapraszamy przedsiębiorców z polskiego i amerykańskiego sektora fintech na Polish Investment and Innovation Summit z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy" - czytamy w informacji Agencji.Komponentem biznesowym wizyty prezydenta jest organizowane 17 czerwca 2019 r. przez PAIH w Dolinie Krzemowej Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii. "Wydarzenie ma na celu zapoznanie środowisk inwestycyjno-biznesowych z Doliny Krzemowej z możliwościami współpracy z polskimi firmami oraz dostępnym wsparciem finansowym, instytucjonalnym i operacyjnym w Polsce" - wskazano w materiale.Czytaj także: Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Decydują się losy elektrowni atomowej w Polsce >>>

USA są 8. krajem w rankingu rocznego napływu inwestycji do Polski

PAIH przypomina, że USA są 8. krajem w rankingu rocznego napływu inwestycji do Polski. Amerykańskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Polsce wyniosły 528 mln USD w 2017 r., według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), cytowanych przez Agencję.USA miały 1. miejsce w portfelu PAIH w 2018 r. pod względem wsparcia udzielonego przez Agencję - zainwestowany kapitał to 621 mln euro, a liczba tworzonych miejsc pracy - 8 118, podano w materiale.Łączna wartość amerykańskich inwestycji w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat wyniosła 32,3 mld USD; całkowita liczba miejsc pracy w ramach projektów z USA w latach 2003-2018 przekroczyła 191 tys., podała też PAIH.Czytaj także: Gaz z USA, czy to się opłaca?

Napływ polskich BIZ do USA wyniósł 95,9 mln USD w 2017 r., a łączna wartość inwestycji w latach 2003-2018 sięgnęła 646,7 mln USD, co pozwoliło na stworzenie ponad 3 tys. miejsc pracy. Udział branży usług oprogramowania i IT we wszystkich projektach wyniósł 25,8%.Czytaj także: Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wzrósł do 11,48 mld USD w 2018 r. >>>PAIH ma sześć zagranicznych biur handlowych (ZBH) w USA: w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Houston, Chicago, San Francisco i Los Angeles.Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez ZBH na całym świecie.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: