Wnioski o dodatek solidarnościowy tylko do 31 sierpnia

Rynek pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 271 mln złotych z tytułu dodatku solidarnościowego – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. O dodatek można wnioskować do 31 sierpnia.

Napis ZUS zrobiony z pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 271 mln złotych z tytułu dodatku solidarnościowego – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. O dodatek można wnioskować do 31 sierpnia.

#GertrudaUścińska: Wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku #DodatekSolidarnościowy #COVID19 #Pracownicy @zus_pl

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie. O świadczenie można występować między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Dodatek można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Bez pracy z powodu COVID-19 ‒ Dodatek solidarnościowy wprowadzono z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku.

Z naszych danych wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 proc. Pod względem wieku największa liczba wniosków – ok. 32 proc. – pochodzi od osób między 26 a 35 rokiem życia – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: Dodatek solidarnościowy: nowe świadczenie zwolnione spod egzekucji w związku z COVID-19

O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu COVID-19 po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Dodatek solidarnościowy też dla bezrobotnych

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w br.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy.

Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Czytaj także: Dodatek solidarnościowy: ustawa weszła w życie. Dla kogo 1400 zł miesięcznie?

Składki opłaca ZUS

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS.

Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

Czytaj także: Tarcza 4.0: od 24 czerwca ZUS przyjmuje tylko e-wnioski

Udostępnij artykuł: