Wojna z gotówką: Królowo zrzuć koronę!

NBS 2011/02

Badania SMG KRC na zlecenie NBP wskazują, że "królowa gotówka" dominuje przy dokonywaniu drobnych zakupów w małych sklepach spożywczych oraz w płatnościach za drobne usługi (ok. 97,8 proc. transakcji).

Jedynie w supermarketach i na stacjach benzynowych częstotliwość stosowania kart jest wyższa (debetowymi płaciło ok. 20 proc. klientów, kredytowymi 10 proc.). Według firmy McKinsey mamy jeden z najniższych wskaźników płatności bezgotówkowych w Europie. Koszty emisji i obsługi gotówki wynoszą ok. 1 proc. produktu krajowego brutto tj. 10 mld zł, a ich największa część jest ponoszona przez banki i NBP. Ustanowiony przez rząd „Program rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce do roku 2013” zakłada wzrost z 9 do 51 proc. udziału transakcji detalicznych za pomocą kart i przelewów bankowych. Oszczędności z tego tytułu ocenia się na 8,1 mld zł rocznie.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: