Wojna z gotówką: Oszczędzają bogaci

NBS 2009/02

Koszt obsługi gotówki w Polsce wynosi około 1 proc. PKB, co oznacza, że jej emisja, obrót, zabezpieczenie oraz ostatecznie zniszczenie i utylizacja kosztuje nas blisko 10 miliardów złotych.

Dane te ujawnia raport przygotowany przez zespół ekspertów NBP i ZBP pt. „Obrót bezgotówkowy – zalety i korzyści wynikające z jego upowszechnienia”. Autorzy opracowania przytaczają m.in. wyniki badania firmy McKinsey, która ustaliła, że w przypadku gospodarstw domowych w Polsce aż 98 proc. płatności związanych z ich funkcjonowaniem (m.in. opłaty, codzienne zakupy) jest dokonywanych w gotówce. To najgorszy wskaźnik z grupy 9 krajów europejskich, przed Polską znajdują się Hiszpania i Włochy (93 proc.), najniższy wskaźnik w tej statystyce ma Wielka Brytania (72 proc.) i Francja (70 proc.).

Nasza chata z kraja?

Dzięki systemowi kart płatniczych w latach 1980-2000 Amerykanie wydali dodatkowo 6,5 biliona dolarów, co przełożył...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: