Wojna z gotówką: Portfel w komórce

NBS 2011/05

Do niedawna klienci banku wybierali oddział, który mieścił się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Teraz to się zmienia, bo pojawiły się internetowe i mobilne usługi bankowe, które dla coraz większej grupy klientów są najwygodniejsze.

Organizacje płatnicze MasterCard i Visa prowadzą testy płatności zdalnych oraz technologii zbliżeniowej NFC wspólnie z systemami kart płatniczych. Aby dokonać zakupu o wartości nieprzekraczającej jednorazowo 10 euro, wystarczy zbliżyć telefon do terminalu w markecie. Przy zakupach o wartości wyższej niż 10 euro do komórki – przed jej zbliżeniem do czytnika – należy wprowadzić hasło. Autoryzacja transakcji odbywa się w trybie on-line, a środki pobierane są z rachunku prowadzonego w banku. Zdaniem ekspertów wraz z wprowadzeniem telefonów komórkowych obsługujących karty SIM działające w technologii NFC, można się spodziewać uruchomienia – jeszcze w tym roku – pierwszych komercyjnych usług płatności mobilnych.

Telefon vs karta płatnicza?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: