Wojna z gotówką: Sposobem „na lusterko”

NBS 2010/03

Niemieckie banki spółdzielcze zostały zmuszone do wymiany ponad 100 tysięcy kart kredytowych w związku z podejrzeniem kradzieży danych zakodowanych na kartach.

Z doniesień prasowych wynika, że dwie największe grupy spółdzielcze Raiffeisenbank i Volksbank wycofały już około 60 tys. kart. Do kradzieży danych z kart kredytowych miało dojść u dużego agenta rozliczeniowego na terenie Hiszpanii. Organizacje płatnicze MasterCard i Visa poinformowały o tym niemieckie banki, radząc wymianę kart. Koszty tej operacji szacowano na kwotę od 500 tys. do miliona euro. Eksperci podkreślają, że zjawisko skimmingu, czyli przestępczego kopiowania zawartości paska magnetycznego karty płatniczej funkcjonuje w całej Europie, i to od dawna.

Bankomat był „padnięty” i…

Złodzieje mają wiele sposobów, by zgarnąć z bankomatu naszą gotówkę. Stosują różne metody bardziej lub mniej skomplikowane, między innymi: [alebankmodule origin="..."

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: