Wojna z gotówką (100): Czas to pieniądz pieniądz to więcej niż czas

NBS 2014/07-08

Express ELIXIR, system stworzony i obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, podczas pierwszych dwóch lat rozliczył ponad 615 tys. transakcji. Polacy przelali za jego pośrednictwem natychmiastowo aż 3,2 mld zł.

Express ELIXIR, system stworzony i obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, podczas pierwszych dwóch lat rozliczył ponad 615 tys. transakcji. Polacy przelali za jego pośrednictwem natychmiastowo aż 3,2 mld zł.

Express ELIXIR uruchomiony 12 czerwca 2012 r. plasuje nas w elitarnym gronie zaledwie kilkunastu państw na świecie, w których można przelewać pieniądze w czasie liczonym w sekundach. Tylko w maju tego roku KIR rozliczyła w nim niemal 70 tys. transakcji na łączną kwotę blisko 300 mln zł. W każdym kolejnym miesiącu w statystykach systemu odnotowywany jest nowy rekord.

Komfort dla klienta

Rosnącą popularność szybkich przelewów dostrzegają również banki, które udostępniły swoim klientom Express ELIXIR. Według Ewy Zaniewskiej-Cholewki, dyrektor Departamentu Rozliczeń Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., system ten znakomicie uzupełnia wachlarz tradycyjnych metod płatności. Pozwala ominąć dotychczasowe ograniczenia przesyłania pieniędzy tylko w godzinach pracy banków. Jest to produkt, który odpowiada na potrzeby klienta wynikające z popularyzacji e-handlu oraz rosnącego tempa życia. Przelewy natychmiastowe Bank BPS udostępnia zrzeszeniu, za jego pośrednictwem do systemu podłączają się kolejne banki spółdzielcze. Tym samym spółdzielcza grupa znalazła się wśród liderów innowacji i – co warto zauważyć – nie tylko na rynku krajowym. W Europie rozwiązanie podobne do

obsługiwanego przez KIR S.A. zastosowano tylko w Wielkiej Brytanii i w Szwecji. Systemy, które umożliwiają takie transakcje funkcjonują też w Szwajcarii, Turcji, Brazylii, Chile, Meksyku, RPA, Nigerii, Indiach, Korei Południowej, Japonii, Singapurze i na Tajwanie.

E-REWOLUCJA W BANKACH

Z prognoz Capgemini i RBS „World Payments Report 2013” wynika, że już w 2014 r. nowoczesne kanały płatności (internetowe i mobilne) będą służyły do wykonania ok. 64 mld operacji na całym świecie. W tej dziedzinie klasyfikujemy się w czołowej 20. na świecie. Polacy chętnie używają kont internetowych, w 2013 r. dokonali aż 1,5 mld przelewów on-line na sumę 3,8 bln zł. To wzrost o 33 proc. w stosunku do 2007 r. i trzykrotnie więcej niż w 2004 r., gdy internet zyskiwał błyskawicznie na popularności.

PŁATNOŚCI BEZ KODU I LOGINU

Coraz więcej dostawców usług finansowych oferuje swoim klientom możliwość korzystania z telefonu zamiast portfela czy karty kredytowej. Jak pokazuje raport Deloitte i Allegro, tylko niewielka grupa banków na świecie (3 proc.) nie jest w ogóle ( jak na razie) zainteresowana płatnościami mobilnymi. Pozostały procent – już posiada niezbędne rozwiązania lub jest na etapie ich wdrażania. W przypadku m-płatności największym wyzwaniem jest ograniczenie do niezbędnego minimum kroków przy logowaniu i potwierdzaniu transakcji przy jednoczesnym zachowaniu obowiązujących standardów bezpieczeństwa.

Zdaniem Deloitte najwygodniejszą metodą m-płatności jest obecnie zapisana w aplikacji karta płatnicza albo rachunek przedpłacony. Są to rozwiązania, które pozwalają zapłacić bez wpisywania kodów czy logowania się do banku. Przykładem tego typu płatności jest aplikacja mobilna PayU. Podczas dokonywania zakupów przez telefon pojawia się ekran z możliwością wyboru płatności poprzez aplikację lub „stronę lekką”. Aby uruchomić płatność należy wpisać 4-cyfrowy kod PIN. Jeśli użytkownik ma zapisaną kartę na swoim koncie PayU, nie musi już podawać jej numeru czy też daty ważności.

Jak pokazuje badanie zrealizowane przez TNS Polska dla Związku Banków Polskich, którego partnerem była KIR S.A., aż 47 proc. respondentów dostrzega potrzebę posiadania możliwości wykonania przelewu, który dociera do adresata natychmiast. Choć raz z takiej możliwości skorzystało już 15 proc. Polaków. Klienci banków coraz częściej sięgają po przelewy natychmiastowe nie tylko w sytuacjach nagłych, kiedy trzeba w ostatniej chwili zapłacić np. rachunek za energię. Korzystamy z nich coraz częściej również kiedy chcemy po prostu mieć pewność, że ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: