Wojna z gotówką (84): Karty się bronią

NBS 2013/02

Visa Europe wdraża na rynku brytyjskim, francuskim i hiszpańskim zintegrowany portfel elektroniczny. System pod nazwą V.me by Visa jeszcze w tym roku zostanie wprowadzony na polski rynek.

Visa Europe wdraża na rynku brytyjskim, francuskim i hiszpańskim zintegrowany portfel elektroniczny. System pod nazwą V.me by Visa jeszcze w tym roku zostanie wprowadzony na polski rynek.

Podczas konferencji w Warszawie z udziałem Petera Ayliffe, prezesa Visa Europe poinformowano, że do końca 2020 r. z portfela V.me by Visa może korzystać jedna trzecia ogółu konsumentów w całej Europie. Użytkownicy uzyskują możliwość płacenia jednym kliknięciem – za pośrednictwem przeglądarki internetowej – na smartfonie, tablecie, komputerze osobistym czy też laptopie, używając przy tym kart płatniczych różnych wydawców i systemów. Dzięki wielu dokonywanych debetowymi kartami Visa wydanymi przez polskie banki wzrosła o blisko 20 proc.

W ciągu ostatnich sześciu lat Visa Europe zainwestowała ponad miliard euro w rozwój technologii i infrastruktury, tworząc rozbudowaną i bezpieczną europejską platformę technologiczną do świadczenia usług płatniczych nowej generacji. Współczynnik transakcji nieuprawnionych po raz drugi z rzędu osiągnął najniższy poziom w historii (0,04 proc. wartości płatności) w całej Europie, przy czym w Polsce jest on dziesięciokrotnie niższy niż średnia europejska.

Płatności w zbliżeniu

W 2013 r. będą również miały miejsce kolejne wdrożenia płatności zbliżeniowych, dokonywanych z wykorzystaniem kart i smartfonów. W ub. roku liczba transakcji zbliżeniowych w Europie wzrosła czterokrotnie – organizacja spodziewa się powtórzenia tego wyniku w roku bieżącym. W całej Europie mobilne płatności zbliżeniowe znajdą się w 2013 r. w ofercie czterdziestu wydawców kart płatniczych, zaś liczba modeli smartfonów posiadających certyfikaty Visa dla mobilnych płatności zbliżeniowych zbliży się pod koniec roku do osiemdziesięciu.

Polska była jednym z tych krajów europejskich, w których system Visa rozwijał się najszybciej. Wartość transak warstwom systemu zabezpieczeń portfel V.me jest w pełni bezpieczny, a dane karty nie są udostępniane sklepom internetowym. Usługa będzie dalej rozwijana, obejmując także inne technologie płatnicze, jak np. płatności zbliżeniowe w placówkach handlowo-usługowych.

Miliard euro na inwestycje

Kartami Visa jest już opłacane jedno na każde 6,75 euro wydawane w Europie na konsumpcję. Płatności z użyciem debetowych kart po raz pierwszy przekroczyły poziom biliona euro rocznie, wzrastając o 8,8 proc. – według zaprezentowanych danych organizacji za rok finansowy kończący się 30 września 2012 r.

W Polsce wartość płatności z użyciem debetowych kart Visa, dominujących w portfelach polskich konsumentów, zwiększyła się w tym okresie o 17,2 proc., tj. ponad dwu i półkrotnie szybciej niż wartość transakcji ogółem dokonywanych polskimi kartami debetowymi Visa, które uwzględniają także wypłaty gotó...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: