Wojna z gotówką (92): Przyjemnie być liderem

NBS 2013/11

Polskie banki wydały 10,1 mln kart payWave, co oznacza wzrost o 50 proc. w ciągu dwunastu miesięcy; w lipcu br. dokonano nimi 13,7 mln płatności zbliżeniowych.

Polskie banki wydały 10,1 mln kart payWave, co oznacza wzrost o 50 proc. w ciągu dwunastu miesięcy; w lipcu br. dokonano nimi 13,7 mln płatności zbliżeniowych.

Ze statystyk Visa Europe wynika, że pod względem liczby kart z funkcją bezstykową wyprzedza nas jedynie Wielka Brytania (29,8 mln), na trzecim miejscu są Francuzi (8,3 mln), dalej Turcy (6,3 mln), Hiszpanie (4 mln) oraz Słowacy (1,6 mln). W Europie jesteśmy krajem o największym nasyceniu terminalami zbliżeniowymi w stosunku do liczby wszystkich zainstalowanych POS-ów. Pod względem liczby terminali obsługujących płatności zbliżeniowe Visa drugie miejsce zajmuje Hiszpania (266 tys.), trzecia jest Francja (166 tys.) przed Polską, w której w lipcu br. było 140 tys. terminali, tj. o 87 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej.

Tym razem to Europa goni nas!

Visa Europe podała, że na starym kontynencie w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano 211 mln transakcji z użyciem kart zbliżeniowych tej organizacji. Miesięczna wartość płatności zbliżeniowych wzrosła sześciokrotnie, do poziomu 285 mln euro w lipcu br. Obecnie w rękach europejskich konsumentów znajduje się 70 mln kart payWave, a ich sieć akceptacji w Europie przekroczyła 1,1 mln terminali. Dynamiczny rozwój płatności zbliżeniowych potwierdza również liczba przeprowadzonych transakcji. W lipcu 2012 r. Europejczycy dokonali zbliżeniowo 6,8 mln operacji kartowych, a 12 miesięcy później, w lipcu br. – 30 mln.

Wydatki z użyciem kart Visa w Europie osiągnęły wartość 1,8 mld euro. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii, która jest największym rynkiem płatności Visa w Europie, liczba terminali przekroczyła 288 tys. Tylko w tym roku przyjmowanie zbliżeniowych płatności Visa rozpoczęły tak wielkie sieci detaliczne jak sieć Starbucks, która liczy ponad 550 kawiarni, czy sieć aptek i drogerii Boots. W taki sposób można też zapłacić np. w sieci sklepów Marks & Spencer (M&S), na pokładach londyńskich autobusów czy we wszystkich 11,5 tys. oddziałów brytyjskiej poczty (Post Office Ltd.).

W Polsce terminale akceptujące płatności zbliżeniowe Visa są instalowane u detalistów działających w większości sektorów, od małych sklepów osiedlowych po sieci hipermarketów, z których wszystkie akceptują już ten sposób płatności, od sieci fast food po kasy biletowe, transport miejski i maszyny samoobsługowe oraz parkometry.

Zbliżamy karty na potęgę

NBP ocenia, że płatności zbliżeniowe (ang. contactless) mogą zastąpić w dużym stopniu gotówkę w transakcjach niskokwotowych. Technologia ta jest rozwijana przez międzynarodowe organizacje płatnicze, w ramach MasterCard rozwiązanie to funkcjonuje pod marką PayPass, zaś VISA – pod marką payWave. Główną zaletę kart bezstykowych stanowi wprowadzona przez organizacje kartowe zasada, że transakcje poniżej określonej kwoty (w Polsce 50 zł, w strefie euro 20 EUR) nie są potwierdzane kodem PIN lub podpisem, co znacznie skraca czas ich realizacji.

Karty te zyskują na naszym rynku coraz większą popularność. Na koniec czerwca br. było w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: