Wojna z gotówką (99): Cyfrowy portfel

NBS 2014/06

Polska jest jednym z czterech pierwszych państw w Europie, obok Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii, w których wdrażana jest usługa portfela elektronicznego Visa. Rozwiązanie ma szansę zrewolucjonizować zakupy w internecie.

Polska jest jednym z czterech pierwszych państw w Europie, obok Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii, w których wdrażana jest usługa portfela elektronicznego Visa. Rozwiązanie ma szansę zrewolucjonizować zakupy w internecie.

E-portfela można używać z poziomu każdego urządzenia – także mobilnego – z dostępem do internetu i wyposażonego w przeglądarkę. W portfelu mogą być zarejestrowane karty debetowe, kredytowe i przedpłacone systemów Visa i MasterCard, wydane przez różne polskie i europejskie banki. Płatność ogranicza się do kilku kliknięć, czyli wybrania metody V.me by Visa, zalogowania się do portfela i zatwierdzenia. Wygoda i bezpieczeństwo transakcji wynikają m.in. z faktu, że dane z karty podajemy jedynie raz, wprowadzając je do portfela.

Kody nie do złamania!

Portfel jest chroniony wielowarstwowym systemem zabezpieczeń, w tym usługą Verified by Visa opartą na technologii 3D-Secure, która gwarantuje najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa dla transakcji w internecie poprzez uwierzytelnianie zarówno kupującego, jak i sprzedawcy internetowego. Dodatkowo portfel jest chroniony poprzez dedykowany antyfraudowy behawioralny system Visa do wykrywania oszustw i zapobiegania im. Istotne znaczenie mają także regulacje organizacji Visa – w wypadku niedostarczenia przez kontrahenta zakupionego w internecie towaru lub niezrealizowania usługi opłaconej kartą Visa, w tym także za pomocą portfela elektronicznego Visa, jej użytkownik może odzyskać swoje pieniądze m.in. poprzez procedurę chargeback. Inne formy płatności – przelew, gotówka – nie gwarantują tak wysokiego poziomu ochrony

E-portfelem można już płacić w ponad 120 serwisach on-line, m.in. w Merlin.pl, E.Leclerc.pl, delikatesach Piotr i Paweł, biurze podróży Neckermann, serwisie sprzedaży Bilety.pl, na stronie firmy ubezpieczeniowej Aviva. Pierwszym bankiem, który udostępnił usługę, był ING Bank Śląski. W listopadzie ubiegłego roku bank rozpoczął pilotażowe wdrożenie, udostępniając portfel Visa swoim pracownikom, a następnie – w pierwszym kwartale br. – wybranym klientom. Od początku maja br. z oferty mogą korzystać wszyscy chętni.

Szybkiemu rozwojowi nowej usługi sprzyjają wspólne działania banków, e-detalistów oraz agentów rozliczeniowych. Pierwszym agentem, który udostępnił możliwość przyjmowania płatności za pomocą portfela była spółka eCard, kluczowy gracz na rynku płatności e-commerce. Do końca 2014 r. eCard planuje udostępnić usługę wszystkim swoim klientom obsługującym handel w sieci poprzez strony internetowe. Do uruchomienia portfela V.me by Visa przygotowuje się drugi agent rozliczeniowy – First Data Polska. Wdrożenia planują kolejne banki, m.in. SGB-Bank i Bank BPS.

STANDARD 3-D SECURE

3-D Secure to metoda autoryzacji transakcji dokonywanych bez fizycznego użycia karty stosowana przez organizacje płatnicze (dla kart Visa nosi ono nazwę Verified by Visa, zaś dla kard MC: MasterCard Secure Code). Bank wyraża zgodę na obciążenie karty kwotą transakcji dopiero wtedy, gdy klient dokonujący płatności dodatkowo potwierdzi, że jest uprawniony do jej wykonania. Podobnie jak w systemie bankowości internetowej, klient jest więc przekierowywany z e-sklepu do serwisu internetowego swojego banku, a tam musi wpisać jednorazowe hasło. Może to być np. kod SMS wysłany przez bank na zarejestrowany w systemie numer telefonu klienta lub odczyt hasła wygenerowanego przez przekazany tej osobie token.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: