Wpływ analizy danych na sportową rywalizację – nie tylko w Soczi

Finanse i gospodarka

Jaki obraz przychodzi nam do głowy kiedy myślimy o Soczi? Śnieg, narty, panczeny, umięśnione, atletyczne ciała sportowców oraz ich sukcesy - to zapewne jedne z pierwszych skojarzeń. Każde międzynarodowe zawody zapewniają kibicom możliwość obserwacji ambicji oraz koncentracji zawodników w trakcie zmagań.

Jaki obraz przychodzi nam do głowy kiedy myślimy o Soczi? Śnieg, narty, panczeny, umięśnione, atletyczne ciała sportowców oraz ich sukcesy - to zapewne jedne z pierwszych skojarzeń. Każde międzynarodowe zawody zapewniają kibicom możliwość obserwacji ambicji oraz koncentracji zawodników w trakcie zmagań.

Poświęcili oni najlepsze lata życia na trening i rozwijanie swoich umiejętności, aby odnieść sukces podczas tych konkretnych zawodów. Jednak nie wszystko zależy od samego sportowca - za jego osiągnięciami stoją również szkoleniowcy, trenerzy, fizjoterapeuci, sponsorzy, menadżerowie, dietetycy oraz szereg innych osób, a wśród nich coraz częściej - analitycy danych.

Nie jest zaskoczeniem, że analiza ma znaczenie w wielu konkurencjach sportowych. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie, jak radzą sobie nasi przeciwnicy, wypracowanie sposobu na przeciwstawienie się taktyce drużyny przeciwnej lub znalezienie korelacji między stosowaną dietą, częstotliwością posiłków, a średnią prędkością biegacza narciarskiego. Każdy profesjonalny zawodnik oraz jego menadżer będą inwestować czas i pieniądze w analizę wyników przed oraz po ważnych zawodach, badając technikę z perspektywy biochemicznej, starając się wykazać wpływ umiejętności na ostateczny wynik, oddzielając od niego towarzyszące zawodnikowi szczęście czy definiując charakterystykę zawodników, którzy zwyciężają. Dzięki takiej analizie sportowcy mogą uzyskać przewagę nad rywalami w przyszłości.

Wszyscy wiemy, że sportowcy mają sztab osób, których zadaniem jest pomóc im w drodze do medalu. Zastanawia nas jednak to, czy najlepsi sportowcy, którzy regularnie stają na podium, mogą się pochwalić obecnością osób analizujących dane w swoim zespole?

Dzięki aplikacji Winter Games, entuzjaści sportu otrzymali możliwość dokonywania wizualizacji, analizy oraz porównywania danych dotyczących wszystkich poprzednich edycji zawodów zimowych z aktualnymi wynikami z Soczi.  Aplikacja pozwala dowiedzieć się na przykład, że Norwegia jest najbardziej utytułowanym krajem, który zdobył aż 332 medale. Również z Norwegii pochodzi najlepszy sportowiec w historii - Ole Einar Bjørndalen - biathlonista z 13 medalami.  Możemy dowiedzieć się także, że na drugi złoty medal w skokach narciarskich Polacy czekali aż 42 lata. To co udało się w roku 1972 Wojciechowi Fortunie, nie udało się żadnemu innemu polskiemu skoczkowi, aż do zawodów w Soczi, gdzie Kamil Stoch zdobył 2 złote medale.

Nie może dziwić fakt, że najwięcej medali wywalczyli mieszkańcy północnej półkuli. Jak do tej pory wszystkie igrzyska odbywały się właśnie na niej.

Analizując dane fani sportu mogą dodawać sobie otuchy, porównując wyniki swoich zawodników z wynikami sportowców z krajów, które nie mają na swoim koncie żadnych historycznych dokonań. Przykładem takiego państwa jest Wielka Brytania, dla której ostatnie udane pod względem medali zawody odbyły się ponad 100 lat temu, w roku 1908.

Każdy sportowiec potwierdzi, że połową sukcesu jest odpowiednie nastawienie, szczególnie gdy gra toczy się o najwyższą stawkę. Można mieć najlepszych menadżerów, trenerów, dietetyków, a także perfekcyjnie przygotowane do obciążeń fizycznych ciało, jeżeli jednak zawodnicy dopuszczą do siebie myśl o porażce, to praca całego zespołu prawdopodobnie pójdzie na marne. Im wyraźniej można zmniejszyć rolę przypadku czy po prostu szczęścia w zawodach dzięki analizie danych, tym lepsze będzie przygotowanie do zawodów.

Dotychczas mogły istnieć alternatywne, mniej legalne drogi, do zwiększenia wydajności i zagwarantowania zdobycia złotego lub srebrnego medalu. Wraz z możliwością gromadzenia dużych wolumenów danych oraz łatwością zdobywania informacji, które idą w parze z zaawansowaną technologią i intuicyjnymi narzędziami, każdy może legalnie poszukiwać sposobu na uzyskanie przewagi nad rywalami. Jedyne czego potrzebujemy to analiza danych i determinacja sportowca.

Mamy nadzieję, że dzięki umożliwieniu fanom na całym świecie dokonywania swobodnych analiz, będą oni mogli przy kolejnych okazjach gorąco zagrzewać swoich zawodników do walki. Okrzyki kibiców są doskonałym wsparciem dla sportowców na torze, stoku czy lodowisku - w wielu przypadkach pomaga im to przełamywać granice własnych możliwości. Śledząc wyniki ulubionego sportowca lub kraju powinniśmy być w stanie udowodnić, że analiza danych jest równie ważnym czynnikiem wpływającym na sukces, jak lata treningów, determinacja, wsparcie kibiców czy po prostu odrobina szczęścia.

Marcin Mazur,
dyrektor regionalny,
Qlik

Udostępnij artykuł: