Wpływ Brexitu na rynek finansowy

Rynek

Fot. Bohdan Szafrański

W tej części, w panelu dyskusyjnym, rozmawiano o wpływie Brexitu na rynek finansowy, w tym na obowiązek rozliczania transakcji w instrumentach pochodnych OTC. Debatę moderował Sławomir Panasiuk, wiceprezes zarządu KDPW, a udział w panelu wzięli: Krzysztof Bednarek, zastępca dyrektora Departamentu Ekonomicznego UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jacek Osiński, doradca w Departamencie Stabilności Finansowej w Narodowym Banku Polskim oraz Tomasz Szela, menedżer w Departamencie Produktów Skarbowych w PKO Banku Polskim.

Jacek Osiński: Polska jest stosunkowo bezpieczna jeśli chodzi o Brexit, ale jesteśmy bardzo silnie związani z Unią Europejską.

Krzysztof Bednarek przedstawił obecnym aktualną sytuację negocjacyjną. Jak stwierdził „maraton negocjacyjny” jest już na ostatniej prostej. Przypomniał, że są trzy podstawowe elementy umowy wyjścia: prawa obywateli, rozliczenie finansowe Wielkiej Brytanii i okres przejściowy, który ma trwać do końca grudnia 2020 r. Obecnie największym problemem w negocjacjach jest status granicy lądowej pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną. Mówi się o pewnej „quasi” unii celnej. Przypomniał, że dokument, jakim jest zarys przyszłych relacji nie jest wiążący. Kolejną fazą wyjścia będzie negocjowanie przyszłych relacji w tym relacji finansowych. W połowie grudnia wiele powinno  się wyjaśnić, bo jest to ostatni termin na przygotowanie uporządkowanego wyjścia z UE.

W Wielkiej Brytanii rząd nie ma obecnie większości parlamentarnej i tez trzeba o tym pamiętać. Dlatego choć rząd brytyjski podpisze umowę musi ona być jeszcze przyjęta przez parlament. UE wydała komunikat związany z tzw. bezumownym Brexitem. Wynika z niego, że podmioty powinny same się przygotować skutków takiego zdarzenia. Jak stwierdził Sławomir Panasiuk, na terenie UE mamy poza Wielką Brytanią tylko dwa repozytoria transakcji w tym jeden w Polsce. Możliwe, że dzięki temu zyska ono na znaczeniu.

Czy w UE może powstać nowe centrum finansowe?

Jacek Osiński, przypomniał uczestnikom, że choć Polska jest stosunkowo bezpieczna jeśli chodzi o Brexit to jesteśmy bardzo silnie związani z Unią Europejską. Może też być katalizatorem wywołującym negatywne czynniki w gospodarce, w tym negatywne skutki makroekonomiczne i spowolnienie rozwoju gospodarczego. Dyskutowano o sytuacji londyńskich CPP rozliczeniowych i przyszłej ew. fragmentaryzacja rynków instrumentów pochodnych. Jak stwierdził Tomasz Szela, instytucje finansowe nie chcą już czekać jak zostanie rozwiązany problem Brexitu. Duże instytucje finansowe już przygotowują się do twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

W kolejnej części o rynku instrumentów pochodnych OTC według danych NBP mówił Dobiesław Tymoczko, zastępca dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej w NBP. Jak stwierdził, np. rynek transakcji OIS przestał praktycznie funkcjonować. Z punktu widzenia krajowego systemu nie jest to dobra wiadomość. Nie może być takiego wskaźnika jak WIBOR jak to jest dzisiaj. Jednak jego znaczenie jest bardzo duże. Według Tymoczko, natomiast wskaźnik LIBOR nadal ma być stosowany.

„Księgowe ujęcie instrumentów pochodnych IFRS9 Hedge Accounting: Current Development” to temat wystąpienia dr Sebastiana Kesslera, menedżera w firmie zeb. zeb to firma zajmująca się doradztwem w zakresie zarządzania „360° przez 365 dni w roku”. Firma korzysta z wiedzy z zakresu: strategii, sprzedaży, organizacji, zarządzania przedsiębiorstwem, kapitału ludzkiego i IT. W swoim wystąpieniu dr Sebastian Kessler nawiązał do standardów Rady ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB). Przedstawił zasady zarządzania ryzykiem w różnego rodzaju transakcjach. Mówił również o dynamicznym modelu zarządzania ryzykiem (DRM). Natomiast Jean-Louis Schirmann, Secretary General w EMMI przedstawił ewolucję w EURIBOR w wystąpieniu pt. „Evolution of EURIBOR regarding the new European legislation on benchmarks”. Jak się okazuje, reformę benchmarków rozpoczęto już 2013 r. W 2018 roku Euro RFR Working Grop zarekomendował np. ESTER jako stopę wolną od ryzyka dla strefy euro. Omówił również hybrydową metodologię przygotowaną dla EURIBOR. Jak stwierdził, wyniki jej stosowania są satysfakcjonujące. Wspomniał też o reformie EONIA (Euro Overnight Index Average) – referencyjnej stopie międzybankowych operacji depozytowych typu O/N na rynku pieniężnym strefy euro.

O wpływie technologii blockchain na rynek instrumentów pochodnych mówił w swoim wystąpieniu Andrzej Stosio, Partner w kancelarii Clifford Chance. Poza prezentacją technologii blockchain przedstawił problematykę kryptowalut oraz algorytmów. Również zasady działania technologii blockchain 2.0 i wykorzystaniu jej w smart contracts. „Zabezpieczanie transakcji pochodnych – czy jesteśmy gotowi?” to tytuł wystąpienia Bartosza Jagodzińskiego, Counsel w Allen&Overy. Przedstawił colateral jako mechanizm redukcji ryzyka kredytowego związanego z transakcjami pochodnymi. Dokumentację zabezpieczeń ISDA. Zabezpieczenie transakcji pochodnych – WGMR. Przedstawił wybrane reżimy zabezpieczeń transakcji pochodnych na świecie oraz podstawy rozporządzenia 2251/2016. Wspomniał też o dokumentacji zabezpieczeń – ISDA/Euroclear. Warto wiedzieć, że dokumentacje zabezpieczeń przygotował również ZBP. Maciej Kurzajewski, dyrektor Departamentu Firm Inwestycyjnych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego w ostatnim wystąpieniu tej edycji Forum przekazał opinię KNF nt. praktyk rynkowych w zakresie oferowania instrumentów finansowych. Mówił o przepisach związanych z oferowaniem instrumentów finansowych i art. 72 tzw. ustawy o obrocie.

Czytaj także: IX Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych >>>

Udostępnij artykuł: