Wrocław – Europejska Stolica Kultury na srebrnej i złotej monecie

Finanse i gospodarka

Od wczoraj, 21 kwietnia w sprzedaży dostępne są monety srebrne i złote uświetniające Wrocław, który od 16 stycznia jest oficjalnie Europejską Stolicą Kultury.

Od wczoraj, 21 kwietnia w sprzedaży dostępne są monety srebrne i złote uświetniające Wrocław, który od 16 stycznia jest oficjalnie Europejską Stolicą Kultury.

Rok 2016 należy do Wrocławia - przez 12 miesięcy będzie Europejską Stolicą Kultury. Przyznanie miastu tego tytułu jest uznaniem ogromnego wkładu w rozwój kultury europejskiej. - Od średniowiecza Wrocław odgrywał ważną rolę w tej części Europy, skupiając jak w soczewce wpływy kultury niemieckiej, polskiej, czeskiej, żydowskiej, a nawet walońskiej. Po II wojnie światowej miasto podniosło się z gruzów - stając się ważnym ośrodkiem naukowym i akademickim, inspirującym artystów z całej Europy a wizytówką miasta stało się życie teatralne oraz festiwale muzyczne i filmowe - takie jak Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą czy Nowe Horyzonty  - zauważa dr Łukasz Koniarek z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Równolegle Europejska Stolica Kultury będzie znajdować się w 2016 r. w hiszpańskim San Sebastian.

Rewers monety złotej i srebrnej przedstawia architektoniczny motyw schodów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu - zbudowanego na potrzeby obchodów. Awers złotej to wizerunek twarzy antycznej rzeźby będącej symbolem antycznych korzeni kultury europejskiej, wkomponowany w wizerunek schodów z rewersu. Na rewersie monety srebrnej znajduje się postać artysty, który tanecznym gestem zachęca do wejścia do budowli. Autorem projektu jest Robert Kotowicz. Więcej informacji na temat monety oraz miasta można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.

Moneta "Wrocław - Europejska Stolica Kultury" znajduje się w sprzedaży od 21 kwietnia a jej cena emisyjna to 115 zł (moneta srebrna) lub 1600 zł (złota). Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk monet srebrnych i do 2000 złotych - dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce "Monety okolicznościowe NBP".

Biuro Prasowe 

Departament Komunikacji i Promocji

Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: