Wskaźnik Dobrobytu przez koronawirusa w kwietniu w dół, dalsza znaczna redukcja wynagrodzeń

Gospodarka

Pieniądze na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/Funtap

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w kwietniu 2020 r. spadł o 2 pkt m/m i wyniósł 95,5 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

#WskaźnikDobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w kwietniu 2020 r. spadł o 2 pkt m/m i wyniósł 95,5 pkt #BIEC #koronawirus #COVID19

Obecny spadek bezpośrednio związany jest ze skutkami pandemii. Według analityków BIEC, należy spodziewać należy się redukcji wynagrodzeń na znacznie większą skalę w kolejnych miesiącach.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Redukcja wynagrodzeń na znacznie większą skalę

„Realne wynagrodzenie wzrosły w skali ostatniego roku niewiele ponad 1%, natomiast ich dynamika w skali miesiąca drugi miesiąc z rzędu była ujemna. Brak gwałtownego załamania wysokości średniego wynagrodzenia najprawdopodobniej wynika z faktu wypłat dodatkowych wynagrodzeń – tzw. trzynastek – w wielu firmach, zwłaszcza w sferze budżetowej, gdzie zwykle wypłacane są one pod koniec pierwszego kwartału. W kolejnych miesiącach spodziewać należy się redukcji wynagrodzeń na znacznie większą skalę” – czytamy w raporcie.

W przypadku dynamiki zatrudnienia analitycy wskazują, że marcowe dane nie odzwierciedlają jeszcze skali redukcji pracowników i ujawniać będą się w danych statystycznych w kolejnych miesiącach.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: