Wskaźnik Dobrobytu spadł o 0,4 pkt mdm w lipcu. Pogarszanie się kondycji finansowej przeciętnego Kowalskiego

Gospodarka

Mężczyzna w garniturze i wykres spadkowy
Wykres Fot. stock.adobe.com/Coloures-Pic

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w lipcu 2019 r. spadł o 0,4 punkt w stosunku do swej wartości z miesiąca poprzedniego, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

#WskaźnikDobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w lipcu 2019 r. spadł o 0,4 punktu w stosunku do swej wartości sprzed miesiąca #BIEC

„Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w lipcu 2019 r. spadł o 0,4 punktu w stosunku do swej wartości sprzed miesiąca. Był to czwarty z kolei miesiąc obniżania się wartości wskaźnika, a tym samym pogarszania kondycji finansowej przeciętnego Kowalskiego” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Wskaźnik Dobrobytu spadł w maju. Wzrost cen coraz dotkliwszy >>>

Rosnąca inflacja redukuje realną siłę nabywczą wynagrodzeń

Rosnąca inflacja redukuje realną siłę nabywczą wynagrodzeń oraz świadczeń socjalnych. Zdecydowanie bardziej odczuwają to osoby o niższych dochodach, gdzie zazwyczaj udział wydatków na żywność jest wyższy od przeciętnej dla całej populacji. Zaś w ostatnim czasie ceny żywności wzrosły o ponad 5% w skali roku, wskazali analitycy.

„Zdecydowanie wolniej niż przed rokiem rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 10 pracowników. Ich nominalny wzrost w czerwcu br. wyniósł 5,3%, zaś po uwzględnieniu wzrostu cen – zaledwie 2,4% i był to najwolniejszy wzrost wynagrodzeń od wiosny 2017 roku” – czytamy dalej.

Zdecydowanie wolniejszy wzrost zatrudnienia

„Od kilku miesięcy obserwujemy również zdecydowanie wolniejszy wzrost zatrudnienia. Co prawda, w czerwcu br. liczba pracujących w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników była nieco wyższa niż przed miesiącem jednak niewiele zmieniła się w stosunku do danych za marzec br. Możemy więc mówić o pewnej stagnacji w kreacji nowych miejsc pracy” – napisano także w raporcie.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: