Wskaźnik Dobrobytu w lutym 2020 r. w dół. Rynek pracownika traci na sile

Gospodarka

Wykres spadkowy
Fot. stock.adobe.com/peshkov

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w lutym 2020 r. spadł o 3,6 pkt m/m i wyniósł 97,7 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według analityków, pojawił się wyraźny sygnał, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach wyraźnie traci na sile.

#WskaźnikDobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w lutym 2020 r. spadł o 3,6 pkt m/m i wyniósł 97,7 pkt #BIEC

„Tak głęboki jednorazowy spadek wskaźnika odnotowano po raz ostatni 11 lat temu, w lutym 2009 roku, kiedy to polska gospodarka w efekcie światowego kryzysu rozwijała się w tempie 1,5 proc, w skali roku, przedsiębiorstwa redukowały zatrudnienie a realne wynagrodzenia utrzymywały swą siłę nabywczą dzięki spadającej inflacji” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: BIEC: Wskaźnik Dobrobytu w styczniu w dół przez niższy wzrost płac >>>

Nadzwyczajna skala wzrostu cen uszczupla realne dochody gospodarstw domowych

Obecnie, choć wzrost gospodarczy jest blisko dwukrotnie wyższy, nadzwyczajna skala wzrostu cen uszczupla realne dochody gospodarstw domowych, zarówno tych pochodzących z pracy, jak i tych uzyskiwanych ze świadczeń społecznych, wskazało Biuro.

Przedsiębiorstwa ograniczyły tworzenie nowych miejsc pracy

Jednocześnie przedsiębiorstwa ograniczyły kreację nowych miejsc pracy, co w konsekwencji spowodowało, że roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników spadła z około 2.7% w roku ubiegłym do 1,1% w styczniu br.

„To wyraźny sygnał dla poszukujących pracy, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach wyraźnie traci na sile. Oznacza to, że coraz trudniej będzie znaleźć pracę czy zmienić dotychczasową. Trudniej będzie również negocjować z pracodawcą podwyżki wynagrodzeń” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: