Wskaźnik Dobrobytu w sierpniu w dół. Kondycja finansowa Polaków pogarsza się piąty miesiąc z rzędu

Gospodarka

Stos monet na tle wykresu
Fot. stock.adobe.com/v.poth

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w sierpniu 2019 r. spadł o 0,3 punkt w stosunku do swej wartości z miesiąca poprzedniego, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Był to piąty z kolei miesiąc obniżania się wartości wskaźnika, a tym samym pogarszania kondycji finansowej Polaków #WskaźnikDobrobytu #BIEC

Był to piąty z kolei miesiąc obniżania się wartości wskaźnika, a tym samym pogarszania kondycji finansowej Polaków, podkreślili analitycy.

Główne przyczyny spadku wskaźnika

„Główne przyczyny spadku to przede wszystkim rosnąca inflacja, która istotnie zmniejsza siłę nabywczą przeciętnego Kowalskiego. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw co prawda wzrosły w lipcu br. o 7,4% w stosunku do sytuacji sprzed roku, jednak po uwzględnieniu tempa wzrostu cen było to zaledwie 4,2%” – czytamy w raporcie.

Czytaj także:  Wskaźnik Dobrobytu spadł o 0,4 pkt mdm w lipcu. Pogarszanie się kondycji finansowej przeciętnego Kowalskiego >>>

„Sytuacja na rynku pracy również nie jest już tak komfortowa z punktu widzenia pracownika jak przed rokiem. Pracodawcy ograniczają kreację nowych miejsc pracy, ogłoszeń o możliwościach zatrudnienie pojawia się coraz mniej, stąd też tempo wzrostu zatrudnienie uległo ograniczeniu. A to oznacza dla pracowników ograniczenie ich siły przetargowej na rynku pracy i możliwości wyboru pracodawcy” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: