Wskaźnik PMI dla Polski w maju w dół; optymizm biznesowy na najniższym poziomie od 19 miesięcy

Gospodarka

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 48,5 pkt w maju br. z 52,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global.

Wykres gospodarczy
Fot. stock.adobe.com/Juststocker

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 48,5 pkt w maju br. z 52,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global.

Konsensus rynkowy wynosił 52 pkt.

"Wskaźnik S&P Global PMI Polski Sektor Przemysłowy - złożony indeks obrazujący kondycję przemysłu, kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych - odnotował w maju najniższą wartość od niemal dwóch lat (48,5). Indeks spadł z kwietniowego poziomu 52,4, sygnalizując pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle" - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Koniunktura w przetwórstwie najsłabsza od pierwszej fali pandemii >>>

Produkcja oraz nowe zamówienia gwałtownie spadły

W maju produkcja oraz nowe zamówienia gwałtownie spadły. Oba wskaźniki odnotowały najszybsze tempo spadku od dwóch lat, podkreślił S&P Global.

"Według ankietowanych firm niestabilność rynku wynikająca z wojny w Ukrainie oraz wysoka inflacja osłabiały sprzedaż zarówno w kraju, jak i za granicą. Nowe zamówienia eksportowe spadły trzeci miesiąc z rzędu, a spadek popytu dotyczył kluczowych unijnych gospodarek" - czytamy w materiale.

Inflacja kosztów wciąż wysoka

Inflacja kosztów była wciąż wysoka, a znaczna część zwiększonych wydatków producentów została przeniesiona na klientów w postaci wyższych cen wyrobów gotowych.

"Według respondentów badania surowce, energia i paliwo znów podrożały. Jednak tempo inflacji kosztów i cen wyrobów gotowych były znacznie słabsze niż w kwietniu.Głównym czynnikiem napędzającym inflację w maju były niedobory podaży surowców" - napisano także.

Czytaj także: Ostre hamowanie przemysłu >>>

Komentując wyniki, ekonomista S&P Global Market Intelligence Paul Smith stwierdził, że majowe dane wskazały na kontynuację trendów podkreślonych w ostatnich badaniach, a mianowicie wokół wysokiej inflacji - szczególnie w przypadku kosztów paliwa/energii - oraz niestabilności rynku spowodowanej wojną w Ukrainie.

Czytaj także: W lipcu-sierpniu czeka nas wyraźne spowolnienie w przemyśle i budownictwie >>>

"Te czynniki, jak i niepewność, jaką nadal niosą, doprowadziły do zauważalnego spadku sprzedaży i popytu na polskie wyroby, a co za tym idzie do gwałtownego ograniczenia produkcji. Trudności podażowe i logistyczne w dostawach surowców również nadal obciążały zdolności produkcyjne. Chociaż spadki inflacji kosztowej i cenowej oraz mniejsza częstość opóźnień w dostawach dają pewną nadzieję na złagodzenie tych ograniczeń w nadchodzących miesiącach, perspektywy przedsiębiorstw pozostają nieco przytłumione: zaufanie przedsiębiorców w nadchodzącym roku spadło w maju do najniższego poziomu od ponad półtora roku" - napisał Smith, cytowany w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: