Waloryzacja emerytur i rent: o ile wzrosną świadczenia w 2022 roku?

Mój plan emerytalny

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w '22 będzie zbliżony do 104,24 proc., czyli poziomu z 2021 roku - poinformował cytowany w komunikacie po posiedzeniu zespołu RDS Rady ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

zus, waloryzacja, pieniądze
Fot. stock.adobe.com / catwalkphotos

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w '22 będzie zbliżony do 104,24 proc., czyli poziomu z 2021 roku - poinformował cytowany w komunikacie po posiedzeniu zespołu RDS Rady ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

"Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że z prognoz przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur z FUS w 2022 r. może oscylować wokół wskaźnika tegorocznego, który wyniósł 104,24 proc. Stwierdził, że jeszcze za wcześnie prognozować, czy to będzie waloryzacja procentowa, czy kwotowo-procentowa" - napisano w komunikacie.

Emerytury i renty podnoszone są co roku od 1 marca o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

W komunikacie napisano, że w toku dyskusji przedstawiciele organizacji związkowych postulowali zwiększenie wskaźnika do poziomu co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, z kolei przedstawiciele organizacji pracodawców byli za pozostawieniem ustawowych 20 proc., tym bardziej, że Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024 zakłada utrzymanie wypłaty 13. emerytury.

Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2020 r. wynosi 5,41 proc.

Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2020 r. wynosi 5,41 proc. - podał także w czwartek w obwieszczeniu resort pracy.

"Na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2020 r. wynosi 105,41 proc." - poinformowano w obwieszczeniu.

Za 2019 rok wskaźnik waloryzacji wyniósł 8,94 proc.

Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej waloryzacji, tj. pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji.

W nowym Ładzie

Polski Ład przewiduje nowe rozwiązania w zakresie polityki senioralnej. W tym między innymi w ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. Rozwiązanie to miałoby funkcjonować od nowego roku. Jak stwierdziła Marlena Maląg minister MRiPS – nie będzie to miało żadnego wpływu na wypłatę trzynastej emerytury, bo ta zagwarantowana jest w ustawie i nadal będzie wypłacana. Według różnych wyliczeń w zależności od wysokości brutto emerytury od 1500 do 2500 zł to osobom takim pozostanie „w kieszeni” od 95 do 187 zł miesięcznie. W przypadku tej niższej kwoty, to na przykład możliwość kupienia w ciągu miesiąca 28 litrowych opakowań mleka, przyjmując za portalem „dlahandlu.pl” średnią jego cenę w kwietniu br. na poziomie 3,38 zł (Mleko Łowickie 1l 3,2%).

Kolejnym rozwiązaniem ma być zerowy PIT dla osób, które będą chciały kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Emeryci niepobierający emerytury, tylko pracujący dalej, będą zwolnieni od płacenia podatku dochodowego. To również spowoduje, że będą odprowadzali składki, a ich kapitał w momencie przejścia na emeryturę będzie wyższy.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: