Wskaźniki finansowe spółek z GPW są wyższe niż przed pandemią; raport Grant Thornton

Gospodarka / Raporty

Wskaźniki finansowe statystycznej spółki giełdowej są już na poziomach wyższych niż przed pandemią, jak pokazują raporty finansowe spółek notowanych na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), wynika z raportu "Wpływ pandemii na branże gospodarki" firmy Grant Thornton.

Budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]

Wskaźniki finansowe statystycznej spółki giełdowej są już na poziomach wyższych niż przed pandemią, jak pokazują raporty finansowe spółek notowanych na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), wynika z raportu "Wpływ pandemii na branże gospodarki" firmy Grant Thornton.

"W pierwszych miesiącach pandemii - wiosną 2020 roku - koronawirus wydawał się demonem, który potężnie uderzy w Polską gospodarkę. Wielu ekonomistów czy przedsiębiorców obawiało się, że strach konsumentów i przedłużający się lockdown spowodują gwałtowny spadek popytu, zerwanie łańcuchów dostaw czy bezpowrotne zniszczenie części bazy wytwórczej (upadek fabryk), a ze skutkami tego kryzysu gospodarka będzie zmagać się przez lata, jeśli nie dekady. Tak się jednak nie stało" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Jak pokazują raporty finansowe spółek notowanych na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, problemy były jedynie przejściowe i wskaźniki finansowe statystycznej spółki GPW są już na poziomach wyższych niż przed pandemią.

Przychody spółek GPW w I kwartale wyniosły 582 mld zł

Jak wynika z raportu, przychody spółek GPW w I kwartale 2021 roku wyniosły 582 mld zł, czyli najwięcej w historii i o 47 mld zł więcej niż w III kwartale 2020 roku, będącym pod tym względem punktem kulminacyjnym pandemii. Podobnie widzieli to w swoich wycenach inwestorzy. Kapitalizacja spółek GPW na koniec pierwszego kwartału 2021 roku wyniosła 399 mld zł, czyli o 138 mld zł, więcej niż w szczycie pandemii i o 64 mld zł więcej niż na koniec IV kwartału 2019, a więc ostatniego przedpandemicznego kwartału.

Czytaj także: Spółki z GPW w tym roku chcą przeznaczyć na dywidendy o ok. 45 proc. więcej środków niż w 2020 r. >>>

"Należy jednak mieć świadomość, że jest to uśredniony obraz GPW jako całości, natomiast zupełnie inaczej rysuje się ta historia, kiedy rozbijemy ją na poszczególne branże spółek wchodzących w skład warszawskiej giełdy. O ile dla niektórych branż pandemia przyniosła potężne straty, które do tej pory się kumulują i powrót do przedpandemicznych poziomów wydaje się obecnie bardzo odległy, o tyle niektóre branże są w zupełnie przeciwnej sytuacji - pandemia była dla nich okazją do gwałtownego rozwoju" - wskazano także.

W 2020 roku sytuacja finansowa aż 78 spółek odwróciła się

Jak wyliczają eksperci Grant Thornton, w 2020 roku sytuacja finansowa aż 78 spółek odwróciła się. 44 z nich zamieniło w minionym roku zysk na stratę, a 34 ze straty przeszło do zysku.

Branże, które najmocniej zyskały na zmaganiach gospodarki z koronawirusem to biotechnologia i producenci sprzętu medycznego. Z kolej reklama, marketing, rekreacja i wypoczynek doznały natomiast najgłębszych obrażeń, wynika z raportu.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: