Wskaźniki koniunktury w przemyśle w sierpniu w górę

Gospodarka

Wskaźniki koniunktury w przemyśle przetwórczym wzrósł w sierpniu - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wykres
Fot. stock.adobe.com/fotomek

Wskaźniki koniunktury w przemyśle przetwórczym wzrósł w sierpniu - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wzrost wartości wskaźnika odnotowano tylko dla firm prywatnych. Przedsiębiorstwa publiczne informują o pogorszeniu się koniunktury #przemysł #koniunktura

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) zwiększył swoją wartość w ciągu miesiąca o 0,3 pkt., do poziomu -11,6 pkt. Jest on niższy od wartości sprzed roku o 2,6 pkt.

Czytaj także: PMI w sierpniu: przemysł się odradza, ale wolniej niż przed miesiącem >>>

Wzrost wartości wskaźnika odnotowano tylko dla firm prywatnych

Autorzy badania podają, że wzrost wartości wskaźnika odnotowano tylko dla firm prywatnych. Przedsiębiorstwa publiczne informują o pogorszeniu się koniunktury.

Zmniejszyły się wielkości produkcji i zamówień

"Zmniejszyły się wielkości produkcji i zamówień (ogółem i eksportowych). Maleją zapasy. Przedsiębiorstwa informują o spadku poziomu cen wyrobów gotowych. Zwiększyło się zatrudnienie, ale tylko w sektorze prywatnym. Nieznacznie poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw" - napisano.

Autorzy podają, że najniższą wartość (-51,8 pkt.) w tym badaniu, tak jak w poprzednich, przyjęło saldo odpowiedzi na pytanie o ogólną kondycję polskiej gospodarki.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: