Wszystkie OFE poniosły stratę w maju

Mój plan emerytalny / Z rynku

Maj był najsłabszym miesiącem na rynkach kapitałowych w tym roku. Wszystkie OFE poniosły stratę.

Otwarte Fundusze Emerytalne - Napis OFE
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)

Maj był najsłabszym miesiącem na rynkach kapitałowych w tym roku. Wszystkie OFE poniosły stratę.

Maj był najsłabszym miesiącem na rynkach kapitałowych w tym roku. Wszystkie #OFE poniosły stratę

Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne osłabienie na rynkach. Głównym sprawcą pogorszenia nastrojów był brak porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami, a wręcz eskalacja konfliktu. Nie pomagała też aktywność prezydenta USA Donalda Trumpa na twitterze. Do przeceny doszło zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących, w tym na warszawskim parkiecie. Na lokalnym rynku doszły także problemy sektora bankowego. Indeks WIG stracił w maju -3,7%, po pięciu miesiącach jest na delikatnym plusie (+0,4%).
Aktywa OFE - maj 2019

Zgodnie z zapowiedziami w maju został zaprezentowany projekt ustawy likwidującej OFE. Opcją domyślną dla 15,8 mln członków OFE będzie przeniesienie aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne prowadzone przez TFI powstałe z przekształcenia PTE. Od przenoszonych środków zostanie pobrana opłata przekształceniowa na rzecz FUS w łącznej wysokości 15%. Do 10 stycznia 2020 roku możliwe będzie złożenie deklaracji przez członka OFE o przejściu do ZUS, co będzie wiązało się z przeniesieniem aktywów z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.Projekt ustawy zakłada, że z domyślnej opcji przeniesienia aktywów na IKE skorzysta ok. 80% obecnych członków OFE. Oznacza to, że z ok. 160 mld zł aktywów OFE do SFIO trafi ok. 130 mld zł. Według założeń po odprowadzeniu opłaty przekształceniowej, płatnej w dwóch ratach 21 marca 2020 roku i 21 marca 2021 roku, aktywa SFIO będą wynosić ok. 110 mld zł.

Wyniki funduszy emerytalnych

Wszystkie fundusze emerytalne poniosły w maju stratę, a średnia stopa zwrotu wyniosła -3,9%. Wyniki zawierały się w przedziale od -3,5% (OFE Pocztylion) do -4,4% (OFE PZU „Złota Jesień”). Mimo słabszego miesiąca, tegoroczne wyniki dla większości OFE pozostają dodatnie (średnia to +0,5%). W tym okresie najwięcej zyskał PKO BP Bankowy OFE (+1,9%), ujemny wynik mają natomiast AXA OFE (-0,7%) oraz Aviva OFE (-0,1%).
Wyniki OFE - maj 2019

Ranking OFE

W majowym rankingu funduszy emerytalnych na prowadzeniu z najwyższą notą 5a w horyzoncie 12-mies. utrzymało się Nationale-Nederlanden OFE. Na drugie miejsce, dzięki podwyżce oceny 12-mies. do 5a, wskoczyło OFE Pocztylion. Fundusz ten jednak słabiej wypada w horyzoncie długoterminowym (ocena 2a). Na trzecie miejsce wskoczyło natomiast Generali OFE z dwiema czwórkami (4a).
Ranking OFE - maj 2019
Do najsłabszego funduszu w rankingu 12-mies. Allianz Polska OFE dołączył w maju OFE PZU "Złota Jesień". Mimo że jego ocena w krótkim horyzoncie spadła do najniższego poziomu 1a, fundusz wciąż dobrze się prezentuje w zestawieniu 3-letnim (najwyższa nota 5a).

Aktywa funduszy emerytalnych

Ujemne wyniki osiągnięte w maju negatywnie wpłynęły na stan aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych, zmniejszając je o ok. -6,4 mld zł. Do tego dochodzi ujemny bilans przepływów pomiędzy ZUS a OFE – w ramach tzw. „suwaka” OFE przelały na konta ZUS 576 mln zł, jednocześnie otrzymując w ramach składek 289 mln zł. Ostatecznie wartość zgromadzonych w OFE środków spadła o -4,1% do blisko 156,3 mld zł na koniec miesiąca.
Aktywa OFE - maj 2019

Komentarz IGTE

– Przecena dotknęła rynki zarówno rozwinięte, jak i rozwijające się. Wynik funduszy emerytalnych okazał się porównywalny z wynikem WIG-u. OFE broniły kapitału swoich członków w wąskich ramach dywersyfikacji na jakie poswala im rygor prawny. Transfer oszczędnosci do IKE pozwoli na lepszą dywersyfikację aktywów w długim terminie, a wspólnie z rozwojem PPK na większą niezależność GPW od czynników zewnętrznych. Wahania koniunktury w krótkim okresie nie mają znaczenia dla długoterminowych stóp zwrotu, które dla OFE za okres 3 lat wynoszą 19,7% – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Źródło: Analizy Online
Udostępnij artykuł: