Wszystkie OFE w czerwcu ze stratą, średni wynik w dół o 5,9 proc. mdm

Mój plan emerytalny

Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) spadła o 6,2% m/m do 150,01 mld zł na koniec czerwca 2022 r., podały Analizy.pl. Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w ub. miesiącu -5,9%.

Napis: Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) na tle pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski

Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) spadła o 6,2% m/m do 150,01 mld zł na koniec czerwca 2022 r., podały Analizy.pl. Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w ub. miesiącu -5,9%.

"To nie było dobre półrocze dla rynków akcji. Po sześciu miesiącach roku indeks szerokiego rynku WIG stracił 22,7%, a w samym czerwcu 6,72%. Na tym tle otwarte fundusze emerytalne wypadły całkiem nieźle, bo nawet to z najsłabszym wynikiem zachowało się lepiej niż szeroki rynek, o blue chipach nie wspominając" - czytamy w komunikacie.

Wyniki OFE wahały się w przedziale od -6,5% do -5,2%

Indeks największych spółek stracił w czerwcu prawie 8%, mWIG40 poszedł w dół o 6,4%, zaś najlepiej poradził sobie indeks małych spółek, tracąc niecałe 4,9%. OFE średnio straciły w czerwcu 5,9%, przy czym wyniki wahały się w przedziale od -6,5% do -5,2%, podkreślono.

Główną przyczyną spadków były narastające obawy o globalną recesję połączoną z inflacją.

"Ta ostatnia w Stanach Zjednoczonych za maj okazała się być wyższa niż w kwietniu i w marcu (8,6% vs 8,3% i 8,5%), co rozwiało nadzieje na osłabianie się presji inflacyjnej. Wzrosły więc obawy o mocniejsze podwyżki stóp przez Fed, zwłaszcza że jego szef Jerome Powell podczas przesłuchania w Kongresie nie wykluczył, że podwyżki stóp mogą doprowadzić do recesji, co zostało odebrane jako mocno jastrzębi sygnał. Nastrojów nie poprawia przeciągająca się wojna rosyjsko-ukraińska" - czytamy dalej.

Wszystkie OFE są pod kreską

Pogorszenie koniunktury na warszawskiej giełdzie sprawiło, że licząc od początku roku, wszystkie OFE są pod kreską, a 12-miesięczny wynik spadł do 12,3%. Wyniki w dłuższym horyzoncie pozostają jednak dodatnie (średnio 19,3% w skali 2 lat i 38,3% w ciągu dekady), wskazały też Analizy.pl.

Czytaj także: Wyższą emeryturę z OFE zapewni możliwość większego inwestowania na rynkach zagranicznych >>>

"Pogorszenie wyników w czerwcu przełożyło się na spadek aktywów OFE o 9,7 mld zł. Doliczając saldo przepływów z ZUS, w sumie ich wartość zmniejszyła się o 9,94 mld zł do 150 mld zł na koniec miesiąca. To wartość zbliżona do poziomu sprzed półtora roku" - czytamy także w materiale.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: