Wszystkie OFE w październiku na plusie, średnio zarobiły 6,1 proc.; które najwięcej?

Mój plan emerytalny

Po raz kolejny wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne zakończyły miesiąc na plusie, a w październiku średnia stopa zwrotu wyniosła 6,1 proc. - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy .pl i IGTE. Aktywa funduszy wzrosły do niemal 200 mld zł.

Wykresy gospodarcze, kalkulator i lupa
Fot. stock.adobe.com/miztanya

Po raz kolejny wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne zakończyły miesiąc na plusie, a w październiku średnia stopa zwrotu wyniosła 6,1 proc. - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy .pl i IGTE. Aktywa funduszy wzrosły do niemal 200 mld zł.

"Październik na rynkach akcji był całkiem udany. Nastrojów nie popsuły ani oczekiwania na tzw. tapering w USA, ani też dane ekonomiczne, wskazujące na słabnącą dynamikę wzrostu amerykańskiej gospodarki. Zwyżkom głównych indeksów na Wall Street pomogły niezłe wyniki kwartalne spółek. Na europejskich rynkach też można było zarobić" - napisali analitycy.

Zwrócili uwagę, że na warszawskiej giełdzie najmocniej drożały średnie spółki z indeksu mWIG40, który zwyżkował o prawie 9 proc., głównie dzięki hossie na akcjach polskich banków. W tym czasie WIG i WIG20 wzrosły o około 5 proc., a indeks najmniejszych spółek, czyli sWIG80, zyskał niespełna 1 proc.

PKO BP Bankowy OFE z najwyższą stopą zwrotu

"W tak dobrym otoczeniu zarządzający funduszami emerytalnymi wypracowali bardzo dobre wyniki – średnio 6,1 proc. (od 5,3 proc. do 6,9 proc.), a od początku roku już 35,9 proc.. Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – PKO BP Bankowy OFE (6,9 proc.). Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 69 do 77 proc." - podali analitycy.

Jak ocenili autorzy raportu październik był jednym z lepszych miesięcy w historii OFE pod względem przyrostu aktywów. OFE wypracowały bardzo dobre wyniki, które według szacunków Analiz Online powiększyły stan aktywów o ok. 11,3 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS (wartość suwaka wyniosła 671 mln zł), wzrost aktywów sięgnął 10,8 mld zł (czyli 5,8 proc.).

Od początku roku wartość aktywów wzrosła o 49 mld zł

Na koniec października w OFE zgromadzone było łącznie 197,6 mld zł, czyli od początku roku wartość aktywów wzrosła o 49 mld zł.

Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE – w październiku przekroczyły one 50 mld zł, co odpowiada 26,3 proc. udziału w rynku.

Fundusze emerytalne kontynuują dobrą passę, od wielu miesięcy osiągają bardzo satysfakcjonujące stopy zwrotu, przez co efektywnie pomnażają oszczędności emerytalne Polaków.

"Nie wszyscy ubezpieczeni są jednak beneficjentami tego wzrostu. Na przykład pracownicy podejmujący pierwszą pracę nie stają się automatycznie członkami OFE. Jednak składając odpowiednią deklarację mogą przekazywać część składki emerytalnej do tych funduszy" - zwróciła uwagę cytowana w raporcie prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

Czytaj także: Ranking OFE: fundusze zarobiły średnio 0,4 proc. we wrześniu >>>

"Dzięki temu ich zasoby z przeznaczeniem emerytalnym mogłyby być bardziej zdywersyfikowane, a oni sami mogliby w szerszym zakresie korzystać z obecnej sytuacji rynkowej. W ramach szeroko pojętej edukacji finansowej informacja o możliwości przystąpienia do OFE powinna docierać do osób podejmujących pierwsza pracę" - dodała.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: