Wybór nowego premiera nie wzrusza kursem złotego

Komentarze ekspertów

Ostatnie zmiany w polskim rządzie nie miały przesadnie dużego wpływu na handel. Złoty jest nieco mocniejszy w relacji do euro, jednak skala aprecjacji PLN jest ograniczona. Polska waluta reaguje na czynniki zewnętrzne i traci w relacji do innych głównych walut, poddając się sile dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego.

Ostatnie zmiany w polskim rządzie nie miały przesadnie dużego wpływu na handel. Złoty jest nieco mocniejszy w relacji do euro, jednak skala aprecjacji PLN jest ograniczona. Polska waluta reaguje na czynniki zewnętrzne i traci w relacji do innych głównych walut, poddając się sile dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego.

Ostatnie zmiany w polskim rządzie nie miały przesadnie dużego wpływu na handel. #RomanZiruk

Z polskiej perspektywy, wydarzeniem dnia będzie decyzja agencji Fitch, która po zakończeniu sesji giełdowych powinna opublikować aktualizację ratingu wiarygodności kredytowej kraju. Biorąc pod uwagę bilans czynników istotnych z punktu widzenia agencji ratingowej, o których informowano podczas ostatniej aktualizacji spodziewamy się utrzymania oceny A- z perspektywą neutralną. Taka jest również opinia konsensusu ekonomistów. W związku z tym, iż żadna zmiana nie jest raczej wpisana w cenę waluty, jakiekolwiek zaskoczenie mogłoby mieć odpowiednio większy wpływ na zmienność PLN.Polski złoty w dniu dzisiejszym prawdopodobnie będzie reagował głównie na czynniki zewnętrzne, istotna, zwłaszcza dla pary USD/PLN będzie popołudniowa publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy, inwestorzy będą również nadal działać pod wpływem porannej informacji o porozumieniu na linii UK-UE, co ma istotne znaczenie dla kursu GBP/PLN.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY EURKurs EUR/PLN w czwartek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,20 - 4,22. Wspólna europejska waluta kontynuowała ostatnią, złą passę, poddając się sile dolara amerykańskiego. Nie pomogły lepsze dane o wzroście gospodarczym - zgodnie z nowymi szacunkami dynamika PKB w III kwartale wyniosła 2,6% rocznie, a nie 2,5%, jak estymowano wcześniej.GBPKurs GBP/PLN  w czwartek umocnił się o 0,8%, wahając się w widełkach 4,76 - 4,82. Wielka Brytania ostatecznie doszła do porozumienia z Unią Europejską. Udało się osiągnąć kompromis w kwestiach spornych (granica z Irlandią Północną, prawa obywateli UE po Brexicie, rachunek za Brexit). Zjednoczone Królestwo będzie w stanie przejść do kolejnego etapu negocjacji (dotyczących relacji handlowych) przed świętami. Formalnie rozpoczęcie kolejnego etapu zostanie ogłoszone prawdopodobnie podczas szczytu Rady Europejskiej (14-15 grudnia). Dzisiejsze dane dotyczące produkcji i handlu przeszły raczej bez większego echa, inwestorzy nadal są skupieni na kwestii porozumienia z Unią Europejską i relacji UK-UE.

USDKurs USD/PLN w czwartek umocnił się o 0,1%, wahając się w widełkach 3,56 - 3,58. Amerykańska waluta zyskiwała w relacji do głównych walut, ostatecznie nieco osłabła jednak w parze z coraz silniejszym funtem brytyjskim. W dniu dzisiejszym inwestorzy będą wyczekiwali danych z amerykańskiego rynku pracy. W raporcie zostaną zawarte informacje o zmianie zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, dynamice płac, jak i stopach bezrobocia w listopadzie. Dane raczej nie będą miały wpływu na grudniową decyzję FOMC, jednak są jednym z kluczowych elementów dopełniających obraz gospodarczy kraju i będą istotne w kontekście przyszłych działań banku centralnego.KLUCZOWE PUBLIKACJE14:30 – raport z amerykańskiego rynku pracy w listopadzie

Roman Ziruk

Ebury

Udostępnij artykuł: