Wybory prezydenckie 2020: Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

Prawo i regulacje

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. - poinformował w piątek PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Fot. Krystian Maj/KPRM

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. - poinformował w piątek PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Prezydent @AndrzejDuda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. #wybory #wybory2020 #WyboryPrezydenckie #koronawirus #COVID19 @prezydentpl

Uchwalona 6 kwietnia przez Sejm ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.

Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec tej ustawy

W czwartek rano Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec tej ustawy. Dzień wcześniej ogłoszono, że PiS i Porozumienie przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano "po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Czytaj także: Wybory prezydenckie odbędą się jednak w czerwcu?

Oświadczenie PKW

PKW w oświadczeniu przekazanym w czwartek poinformowała, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć i nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte. 

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020. PKW: głosowanie 10 maja nie może się odbyć >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: