Wybory prezydenckie w USA: co zwycięstwo Bidena będzie oznaczać dla rynków finansowych?

Gospodarka

Znaczek wyborczy Bidena na tle flagi USA
Fot. stock.adobe.com/Jon Anders Wiken

Joe Biden zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wybór demokraty znacząco wpłynie na regulacje finansowe, choć jego agenda wyborcza nie zakładała, aby był to główny priorytet w kolejnej czteroletniej kadencji. Kampania prezydencka wyraźnie bowiem wskazała na COVID-19, ożywienie gospodarcze, opiekę zdrowotną, sprawiedliwość społeczną, transformację klimatyczną i sprawy międzynarodowe jako kluczowe obszary zainteresowania przyszłej administracji rządowej w USA.

Douglas Elliott, partner firmy Oliver Wyman, w swojej analizie stwierdza, że wprowadzenie poważnych przepisów w obszarze regulacji finansowych jest nieprawdopodobne. To wymaga szczególnie dużego nacisku ze strony administracji i szerokiego ponadpartyjnego konsensusu do działania w Kongresie. Na dziś wszystko wskazuje zaś, że większość Demokratów w Izbie Reprezentantów będzie minimalna, a w Senacie szansa na zrównanie stanu posiadania (w takiej sytuacji decydujący głos należałby do nowej wiceprezydent) uwarunkowana jest ich podwójnym zwycięstwem w wyborach uzupełniających w stanie Georgia.

Czytaj także: Wybory prezydenckie w USA: Joe Biden wygrywa, Trump zapowiada pozwy sądowe >>>

Jednak to organy regulacyjne mogą same wiele zrobić bez oglądania się na nowe przepisy. W wielu kluczowych obszarach, takich jak np. wymogi kapitałowe i płynnościowe, planowanie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i naprawy, procedury zarządzania ryzykiem, wymogi dotyczące ujawniania informacji, daje się regulatorom i organom nadzorczym dużą swobodę w zakresie wprowadzania zmian. Kluczowe znaczenie będzie więc miało to, kto zostanie wybrany na zasadnicze stanowiska. Do tego potrzebny będzie czas na adaptację, rozpoczęcie analiz, proponowanie zmian, ich ostateczne wprowadzanie i czekanie na wejście w życie.

Czytaj także: Giełdy reagują silnymi wzrostami na wyniki wyborów prezydenckich w USA >>>

Priorytet gospodarcze Bidena

Na dziś wiadomo, że team kandydata Joe Bidena nie przedstawił szczegółowych propozycji w zakresie regulacji finansowych, ale do jego priorytetów należały:  
•    ostrzejsze regulacje dla największych banków;
•    zarządzanie ryzykiem zmiany klimatu i wymogi dotyczące ujawniania informacji;
•    strukturalne zmiany w bankowości detalicznej poprzez zwiększenie roli rządu;
•    pakiet dotyczący sprawiedliwości społecznej;
•    wyższe podatki dla dużych banków i notowanych na Wall Street
•    wdrożenie Bazylei IV i potencjalne dalsze zmiany w wymogach kapitałowych.

Czytaj także: Wyniki wyborów prezydenckich w USA pozytywne dla złotego >>>

Należy także pamiętać, że wskazani przez Bidena dyplomaci i urzędnicy będą również wpływać na globalne inicjatywy regulacyjne. Stany Zjednoczone mają duży wpływ m.in. na standardy regulacyjne opracowane przez organy z Bazylei. 

Tekst powstał na podstawie analizy Douglasa Elliotta, partnera firmy Oliver Wyman.

Udostępnij artykuł: