Wyczekiwanie na decyzję FOMC

Komentarze ekspertów

Dane GUS osłabiają złotówkę. KNF wylicza koszty ustawy frankowej. Oczy inwestorów skierowane na Stany Zjednoczone.

Dane GUS osłabiają złotówkę. KNF wylicza koszty ustawy frankowej. Oczy inwestorów skierowane na Stany Zjednoczone.

Wczorajsza publikacja Głównego Urzędu Statystycznego negatywnie zaskoczyła rynki. Co prawda odczyt inflacji konsumenckiej w ujęciu miesięcznym trafił w oczekiwania analityków, to w ujęciu rocznym spadki cen były większe niż prognozowano. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł -0,8% rok do roku względem oczekiwanego poziomu -0,7%. Informacja ta spowodowała spadek wartości naszej waluty względem głównych walut. Aktualna cena euro wynosi 4,30 zł. Za dolara i franka należy zapłacić odpowiednio 3,88 zł oraz 3,92 zł. Koszt zakupu funta brytyjskiego to obecnie 5,47 zł.

Komisja Nadzoru Finansowego wyliczyła koszty wprowadzenia w życie prezydenckiej ustawy o pomocy frankowiczom. Obciążenia banków z tytułu skutków tej ustawy mogą wynieść nawet ponad 100 mld zł. Tak duże koszty narażają banki na utratę stabilności, a także grożą ich upadłością. W najgorszym scenariuszu KNF ostrzega przed mogącym wystąpić kryzysem finansowym. Taka ocena Komisji prawdopodobnie zmusi do dalszych prac nad tym projektem i szukania optymalnych rozwiązań. Należy również pamiętać, że forma w jakiej ustawa zostanie uchwalona może wpłynąć na notowania złotówki.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest decyzja w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Analitycy oczekują, iż Komitet Federalny ds. Otwartego Rynku nie zaskoczy rynków i pozostawi główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25-0,5%. Znacząca również będzie tradycyjna już przy tego typu wydarzeniach konferencja prasowa z udziałem szefowej FED, która odbędzie się pół godziny po publikacji. Z dużym prawdopodobieństwem będzie można zaobserwować wzmożoną zmienność na rynkach, a w szczególności na głównej parze walutowej EUR/USD.

Dzisiejsza kartka z kalendarza makroekonomicznego zdominowana jest przez wiadomości z USA i Polski. Zza oceanu poza decyzją FOMC dotrą do nas informacje dotyczące m.in. inflacji konsumenckiej, miesięcznej dynamiki produkcji przemysłowej czy tygodniowej zmiany zapasów paliw. Z kolei w Polsce poznamy wskaźniki inflacji bazowej oraz dane z rynku pracy.

Mateusz Wielewicki
dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: