Wydarzenia: „Bliżej Przyrody”

NBS 2018/02

Nauczycie z 11 szkół zlokalizowanych w pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego zostali zaproszeni przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej do udziału w tworzeniu pionierskiego projektu edukacji przyrodniczej.

Nauczycie z 11 szkół zlokalizowanych w pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego zostali zaproszeni przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej do udziału w tworzeniu pionierskiego projektu edukacji przyrodniczej.

Bliżej Przyrody” to projekt wsparcia edukacji wczesnoszkolnej w klasach I–III, w którym bierze udział 11 szkół z tzw. gmin okołoparkowych, tj. Wolin, Międzyzdroje oraz Świnoujście. Jego celem jest budowa świadomości mieszkańców tych gmin na temat potrzeby oraz odpowiednich metod ochrony lokalnej przyrody. Projekt potrwa do 2020 r., a jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Metody dostosowane do potrzeb klas I–III

Podczas zajęć prowadzonych w ramach projektu „Bliżej Przyrody” uczniowie, przez pierwsze trzy lata swojej nauki, przy aktywnym wsparciu nauczycieli, będą poznawać walory przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego oraz swego najbliższego otoczenia. Dzięki współpracy z trenerami i ekspertami nauczyciele stworzą własne scenariusze zajęć, poświęcone odkrywaniu lokalnych zjawisk przyrodniczych. W projekt zostaną zaangażowani także rodzice, którzy wspólnie z dziećmi będą mogli poznać m.in. zasady ochrony środowiska naturalnego.

– Bliżej Przyrody to nowatorski projekt edukacji przyrodniczej, tworzony wspólnie z nauczycielami. W dużej mierze opiera się on na ich doświadczeniach, zróżnicowanych pod względem otoczenia społecznego, warunków ich pracy oraz możliwości dzieci. Obok podnoszenia kwalifikacji nauczycieli oraz wprowadzania nowoczesnych metod nauczania w system edukacji wczesnoszkolnej, kładziemy również duży nacisk na zaangażowanie rodziców i opiekunów w proces edukacyjny. Efekt ten możemy uzyskać dzięki wykorzystaniu tzw. socjalizacji odwrotnej, czyli edukacji dorosłych przez dzieci – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP. Projekt będzie realizowany przez okres trzech lat, przy czym w każdym kolejnym roku szkolnym będzie obejmował inny zakres tematyczny dotyczący kolejno: roślin, zwierząt i krajobrazu.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: