Wydarzenia i Opinie | Felieton | To była tylko uszczelka

BANK 2021/02

Są takie daty, których się nie pamięta, ale o których się wie, że będą zawsze. To 28 stycznia 1986 r. Miał to być dzień kolejnego amerykańskiego sukcesu kosmicznego. NASA wyprzedziła o wiele długości Rosjan, była na Księżycu. A do startu szykował się kolejny prom kosmiczny.

Są takie daty, których się nie pamięta, ale o których się wie, że będą zawsze. To 28 stycznia 1986 r. Miał to być dzień kolejnego amerykańskiego sukcesu kosmicznego. NASA wyprzedziła o wiele długości Rosjan, była na Księżycu. A do startu szykował się kolejny prom kosmiczny.

Krzysztof Mika

Floryda. Koniec stycznia. Pogoda pod psem, lodowaty chłód, miliony Amerykanów wpatrzonych w ekrany telewizorów. Przemówienia okolicznościowe, no po prostu… Sukces! Sukces! Sukces! Ów sukces miał jednak drugie dno, przynajmniej dwóch ludzi współodpowiedzialnych za start promu „Challenger” wiedziało, że to się nie może udać. Próbowali różnymi sposobami odwieść od decyzji uruchomienia silników, niestety bezskutecznie. Ci dwaj inżynierowie wiedzieli, że prom posiada wady konstrukcyjne, które przy istniejących warunkach atmosferycznych i temperaturze doprowadzą do tragedii.

Wada konstrukcyjna to była uszczelka za ok. 13 USD, która traciła elastyczność w chłodnych temperaturach. Obaj zapłacili bardzo wysokie osobiste ceny za bezskuteczną próbę powstrzymania startu promu. Szczegóły techniczne katastrofy zostały szczegółowo wyjaśnione i opracowane, i tak naprawdę można to wszystko sprowadzić do konkluzji brzmiącej – no właśnie!

Jest to tym bardziej smutne, że menedżerowie NASA pytani, czy podjęliby decyzję o starcie – konsekwentnie twierdzili, że tak! Używając idiotycznego argumentu „gdybyśmy nie przestrzegali harmonogramu, stracilibyśmy budżet”. Wywierano również potężny nacisk na firmę produkującą pomocnicze ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: