Wydarzenia. IT@BANK 2019: W cyfrowym świecie i tak najważniejsi są ludzie
BANK 2019/12
Od kilku już lat w listopadzie Centrum Prawa Bankowego i Informacji przygotowuje IT@BANK – największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie środowiska informatycznego z polskim sektorem bankowym. Rokrocznie uczestniczy w nim kilkaset osób, głównie ekspertów IT z banków i firm ubezpieczeniowych, przedstawiciele świata nauki oraz firm infrastruktury okołobankowej.

Od kilku już lat w listopadzie Centrum Prawa Bankowego i Informacji przygotowuje IT@BANK – największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie środowiska informatycznego z polskim sektorem bankowym. Rokrocznie uczestniczy w nim kilkaset osób, głównie ekspertów IT z banków i firm ubezpieczeniowych, przedstawiciele świata nauki oraz firm infrastruktury okołobankowej.
W tegorocznym wydarzeniu poruszono kilka zagadnień, wśród nich: zmiany kulturowe zachodzące w organizacjach, rozwiązania chmurowe, technologie jako nośniki rozwoju, big data i centra innowacji.Konferencję IT@BANK2019 otworzył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes, Związek Banków Polskich. – Cyberbezpieczeństwo w najbliższych latach będzie jednym z najważniejszych haseł. Dziś musimy zmierzyć się nie tylko z nim, ale i z wyzwaniami technologii 5G i big data – podkreślił. Przybliżył zgromadzonym koncepcję Bankowego Centrum Bezpieczeństwa ZBP. Zapowiedział jego rozwój i szersze możliwości wykrywania cybernadużyć, wspomniał też o planowanych ćwiczeniach z bezpieczeństwa dla polskiej bankowości. Wystąpienie wprowadzające wygłosił Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego, nagrodzony tytułem Wizjoner Rynku IT@BANK 2019. – Zasady funkcjonowania każdej organizacji muszą być przejrzyste, a zarządzając nią, należy wiedzieć, dokąd się zmierza. Trzeba rozumieć, dlaczego coś się robi i do jakiego celu się podąża. Dodatkowo warto zająć się interakcjami z klientem, tak aby wyczuć jego potrzeby – zaznaczył.Zmiany kulturowe
Pierwsza część spotkania IT@BANK2019 przebiegała pod hasłem „zmiany kulturowe w organizacjach”. Jej opiekunami merytorycznymi byli Paweł Jakubik, przewodniczący Forum Technologii Bankowych, i Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Accenture w Polsce. Współczesne instytucje finansowe działają w dynamicznym otoczeniu – zmiany sposobu konkurowania, wymagania ze strony klientów oraz zmiany demograficzne i oczekiwania pracowników wymuszają częste dostosowywanie strategii i modelu operacyjnego do wymagań rynku. Źródłem przewagi konkurencyjnej coraz częściej będą wykorzystanie nowych technologii, elastyczne zespoły i struktury organizacyjne gwarantujące szybszy czas reakcji firmy i pełniejsze zaspokojenie potrzeb klientów.Automatyzacja, cyfryzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji nie tylko dają nowe, sprawniejsze narzędzia pracy, lecz zmieniają to, co nazywamy personelem (siłą roboczą), sposób zarządzania nim i to, jak wykonywana jest praca. Firmy prześcigają się we wdrażaniu nowych usług i produktów, zdobywaniu serc i umysłów klientów, lecz walka o poprawę wyników toczy się wewnątrz – przez stosowanie nowych modeli operacyjnych i narzędzi.Część problemów pozostaje taka sama od wielu lat: jak znaleźć i przyciągnąć właściwych ludzi? Jak ich rozwijać i utrzymać w organizacji? Pojawiają się jednak nowe: jak zdefiniować personel? Jak poruszać się w nowym ekosystemie? Czy sektor finansowy jest gotowy na radykalną zmianę sposobu zarządzania – nie według sztywnych procesów, lecz według potrzeb, czyli oczekiwań rynku i własnych pracowników? Jak przekuć zmienność otoczenia i warunków działania z ryzyka w przewagę? Odpowiedzi na te i inne pytania pojawiały się w trakcie trwania IT@BANK 2019.Wystąpienie wprowadzające Partnera Strategicznego konferencji wygłosił Karol Mazurek, który w prezentacji „Gąsienice, motyle, jednorożce – czy cyfrowa transformacja w bankowości ma znaczenie?” wskazał główne zmiany zachodzące w instytucjach finansowych. – Bankowość się zmienia. Pojawili się gracze spoza rynku bankowego, regulacje typu PSD2, wchodzą gracze technologiczni – Apple czy Google. W skali świata banki wydały około 1 mld dolarów na transformacje systemów IT, co pokazuje, że chcą one z pełzających gąsienic, czyli instytucji żyjących w starym modelu, przekształcić się w motyle, by móc z sukcesem rywalizować ze startupowymi jednorożcami. Dojrzałość cyfrowa daje wyższe wyceny rynkowe i lepsze wyniki finansowe – stwierdził.
W panelu, moderowanym przez Karola Mazurka, poświęconym zmianom kulturowym w organizacjach uczestniczyli: Brunon Bartkiewicz, Daria Gostkowska, Włodzimierz Kiciński, Łukasz Nienartowicz oraz Magda Staniszewska. Zdjęcia: CPBiI/K. Zapała