Wydarzenia: Zaczęło się w Rozwadowie…

NBS 2017/05

– Dla mieszkańców Podkarpacia Rozwadów zawsze był miejscem, gdzie przesiadano się do kolejnego pociągu. Państwo wsiedli do pociągu, który zabrał ze sobą ludzi ambitnych – tymi słowami Krystyna Skowrońska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podsumowała aktywność załogi Nadsańskiego Banku Spółdzielczego, który w tym roku obchodzi okrągłą, dziewięćdziesiątą rocznicę powstania.

– Dla mieszkańców Podkarpacia Rozwadów zawsze był miejscem, gdzie przesiadano się do kolejnego pociągu. Państwo wsiedli do pociągu, który zabrał ze sobą ludzi ambitnych – tymi słowami Krystyna Skowrońska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podsumowała aktywność załogi Nadsańskiego Banku Spółdzielczego, który w tym roku obchodzi okrągłą, dziewięćdziesiątą rocznicę powstania.

Karol Materna

Nawiązanie do Rozwadowa, który dziś stanowi jedną z dzielnic Stalowej Woli, nie było przypadkiem. 10 kwietnia 1927 r. mieszkańcy tej właśnie niewielkiej podkarpackiej miejscowości spotkali się, by powołać pierwszy zarząd Banku Ludowego w Rozwadowie i uchwalić statut tej placówki. Cztery miesiące później uroczysta msza święta w rozwadowskim kościele poprzedziła oficjalne otwarcie nowej instytucji finansowej na mapie II Rzeczypospolitej.

Również i tegoroczne obchody zapoczątkowało podziękowanie Najwyższemu za minione dziesięciolecia, które pomimo wielu niesprzyjających uwarunkowań pozwoliły nadsańskiej placówce nie tylko utrzymać się na rynku, ale również stać się silnym kapitałowo bankiem o zasięgu ogólnopolskim. – Jest za co Bogu dziękować, bo wielkie dzieła rodzą się z ludzkiej pracy i błogosławieństwa Bożego. Jak to mawiają benedyktyni: ora et labora – módl się i pracuj, a wtedy do czegoś dojdziesz – zaznaczył w homilii ks. prałat dr Marian Balicki, proboszcz parafii św. Floriana. Jednym z owych dzieł, które mogły powstać dzięki hojnemu wsparciu SANBanku jest również oddany do użytku w tym roku Kościół Miłosierdzia Bożego „Źródło”, w którym odbywało się rocznicowe nabożeństwo, a który zastąpił dotychczasową, drewnianą świątynię.

Warto przyjść do tego banku, spotkać tych ludzi, którzy mają serce na dłoni. (…) Chciałbym życzyć panu prezesowi, żeby nigdy nie ustawał w tym pragnieniu tego, co jest piękne, co jest dobre i co jest Boże – podsumował ks. Balicki.

Podwójny jubileusz

Dziewięćdziesiąte urodziny Nadsańskiego Banku Spółdzielczego nie są jedynym okrągłym jubileuszem, jaki w tym roku obchodzą mieszkańcy Stalowej Woli. 5 lutego 1937 r., wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w parlamencie koncepcję Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jedną z kluczowych inwestycji zrealizowanych w ramach tego ambitnego przedsięwzięcia był potężny kompleks metalurgiczno- zbrojeniowy, zlokalizowany na gruntach wsi Pławno nieopodal Rozwadowa – późniejsza Huta Stalowa Wola. Mieszkańcy aglomeracji, która ukształtowała się wokół fabryki od samego początku mogli korzystać z usług ówczesnego Banku Ludowego w Rozwadowie.

Wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch odznacza przewodniczącego Rady Nadzorczej SANBanku Andrzeja Kocója.

90 lat to więcej niż historia naszego miasta, nam się wydaje, że ten bank jest wieczny – podkreślił podczas uroczystej gali starosta powiatu stalowowolskiego, Janusz Zarzeczny. W wydarzeniu uczestniczył również wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, posłowie Krystyna Skowrońska, Rafał Weber i Jerzy Paul, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, wiceprezes Krajowego Zwią...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: