Wydarzenie dnia jest tylko jedno

Finanse i gospodarka

Wydarzeniem dnia będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy o godzinie 14:30 czasu polskiego. W ich skład wchodzi m.in. zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), stopa bezrobocia, przeciętne zarobki godzinowe.

Mediana oczekiwań wyznaczona na podstawie ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów wynosi 190 tys. jeśli chodzi o odczyt dotyczący zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Średnia to 193 tys., a dominanta wynosi 180 tys. Wartości skrajne to 70 tys. oraz 245 tys. – wynika z ankiety Bloomberga. Najwyżej znajdująca się w rankingu prognoz Bloomberga dla NFP firma Moody’s Analytics zakłada odczyt na poziomie 2015 tys. Drugi w rankingu bank Morgan Stanley szacuje odczyt wynoszący 210 tys., a CTI Capital Inc, będące na trzecim miejscu, zakłada publikację wynoszącą 213 tys. Goldman Sachs prognozuje odczyt na poziomie 195 tys.

Dla stopy bezrobocia mediana oraz średnia wynoszą 4,9 proc., wartości skrajne to 4,8 oraz 5,0 proc. Tymczasem, zdaniem ankietowanych, przeciętna płaca godzinowa ma wzrosnąć o 2,5 proc. – tyle wynosi mediana. Wartości skrajne to 2,4 oraz 2,6 proc.

Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę, że dzisiejsze dane mogą mieć już bardziej ograniczony wpływ na to, co zrobi Rezerwa Federalna i jaką decyzje podejmie w sprawie stóp procentowych. Aktualnie tym, co wpływa na oczekiwania względem FED jest inflacja. To jej wzrost powinien podnosić prawdopodobieństwo dla podwyżek stóp za oceanem i odwrotnie. Wydaje się, że rynek pracy może wpłynąć na stopy tylko w jeden sposób – przez bardzo negatywny odczyt, wtedy prawdopodobieństwo dla podwyżek mogłoby zmaleć. Natomiast poprawa na rynku pracy niekoniecznie je podniesie. Obecnie na podstawie FED Funds Futures prawdopodobieństwo podwyżki w marcu wynosi 8 proc., w czerwcu 35,2 proc., a we wrześniu 50,3 proc.

Na godzinę 09:41 kurs EURUSD znalazł się przy 1,0934, a na szerszym rynku forex z głównych walut względem USD najlepiej radzi sobie dolar nowozelandzki, zwyżkując od początku dnia do 09:44 o 0,54 proc. W skali tygodnia wzrost tej pary wyniósł 1,87 proc. Tymczasem AUDUSD w tydzień wzrósł o 3,41 proc. do piątku do godziny 09:47, co daje w tym czasie największą tygodniową zwyżkę od początku października.

Daniel Kostecki

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

Udostępnij artykuł: