Wydatki na GovTech wzrosną w Europie trzykrotnie do 2025 r. Raport PIE

Technologie i innowacje

Technologie
Technologie Fot. stock.adobe.com/Gorodenkoff

Wydatki na GovTech, czyli nowoczesne rozwiązania informatyczne i technologiczne przeznaczone dla administracji publicznej, w Europie wynoszą ok. 25 mld dolarów i ich szacunkowa wartość wzrośnie trzykrotnie do 2025 r., wynika z raportu pt. "GovTech czyli nowe technologie w sektorze publicznym" Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wydatki na #GovTech, czyli nowoczesne rozwiązania informatyczne i technologiczne przeznaczone dla administracji publicznej, w Europie wynoszą ok. 25 mld dolarów #PIE

“Światowy rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla administracji wart jest prawie 400 mld dolarów. Tylko w Polsce w 2017 roku zrealizowano ich ponad 2 tysiące” – powiedział dyrektor PIE Piotr Arak podczas konferencji.

Europejskie wydatki na GovTech wynoszą prawie 25 mld dolarów

Jak podano w raporcie, już dziś europejskie wydatki na GovTech wynoszą prawie 25 mld dolarów, a do 2025 r ich szacunkowa wartość wzrośnie trzykrotnie.

“Krajem wiodącym w inwestycjach GovTech w Europie jest Wielka Brytania, w której wartość rynku GovTech w 2015 r. wyniosła 6,6 mld GBP” – dodał Arak.

Odejście od zamówień publicznych opartych na metodyce kaskadowej 

Według PIE, kluczowe wydaje się odejście od zamówień publicznych opartych na metodyce kaskadowej (waterfall) na rzecz konkursów opartych na metodykach zwinnych (agile). Powodzenie projektu z zakresu ICT realizowanego przy ich wykorzystaniu jest trzykrotnie częstsze niż przy zastosowaniu tradycyjnych procedur (odpowiednio 14% i 42%).

Jak podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, w pilotażowej edycji konkursu GovTech zadania ogłosiło pięć instytucji publicznych, a wyzwanie MPIT zakładało wdrożenie inteligentnej wyszukiwarki informacji wyposażonej w moduł Business Intelligence, która umożliwi pracownikom resortu sprawne zarządzanie wiedzą, informacjami oraz danymi. Spośród 31 poprawnie złożonych wniosków o dopuszczenie do konkursu, 16 firm zdecydowało się złożyć pracę, do finału przeszło 5 z nich. BI Insight S.A,  4Semantics sp. z o.o.,  GPA S.A., BrightEther Studio – Artur Dołba oraz NETHUNS Sebastian Łoza. Jak wyjaśnił resort, ocenie podlegały prototypy systemu, łatwość i prostota obsługi, funkcjonalność oraz opis sposobu wdrożenia zaproponowanego rozwiązania. Najlepiej na potrzeby resortu odpowiedziała spółka BI Insight i to ona będzie miała szansę wdrożyć swoje rozwiązanie w ministerstwie.

“Działamy z myślą o stymulowaniu popytu na innowacje oraz rozwijaniu współpracy z małymi, średnimi firmami oraz start-upami, które dysponują innowacyjnymi rozwiązaniami, ale skala ich działalności nie pozwala na start w przetargach publicznych. Takim katalizatorem współpracy pomiędzy administracją publiczną, a rozwijającymi się firmami jest właśnie program GovTech” – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz podczas konferencji.

GovTech Polska wdraża rozwiązania usprawniające proces dostarczania tańszych, innowacyjnych i lepiej dopasowanych rozwiązań ICT dla administracji. “Do 5 konkursów zgłosiło się około 280 podmiotów, w tym otrzymaliśmy zgłoszenia od osób prywatnych. Warto zauważyć, że 80% zwycięzców do właśnie mali i średni przedsiębiorcy” – podsumowała dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: