Wydatki socjalne wzmocnią konsumpcję

Komentarze ekspertów

Rząd będzie dzisiaj prawdopodobnie dyskutował o szczegółach propozycji wydatków socjalnych przedstawionych przez PiS. Będą one kosztowały rocznie kilkadziesiąt miliardów złotych.

Jeremi Mordasewicz z #KonfederacjaLewiatan: podwyższanie świadczeń socjalnych, które raz przyznane bardzo trudno ograniczyć w sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy spowalnia jest niezwykle ryzykowne #PiatkaKaczyńskiego #PiatkaPiS @LewiatanTweets

Podwyższanie świadczeń socjalnych, które raz przyznane bardzo trudno ograniczyć w sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy spowalnia jest niezwykle ryzykowne.  Wspiera konsumpcję, która pobudzi gospodarkę w krótkim okresie, ale nie przyczyni się do zwiększenia inwestycji koniecznych dla modernizacji przedsiębiorstw. W momencie spowolnienia gospodarki i zmniejszenia wpływów podatkowych zmusi rząd do ograniczenia wydatków, które są niezbędne dla zwiększania produktywności i utrzymania wzrostu w długim okresie.

Czytaj także: Rozszerzenia 500+, trzynastka dla emerytów, brak PIT dla pracujących do 26 lat. Ile kosztować będą nowe obietnice PiS?

Zasiłek 500+, rekompensujący częściowo koszty utrzymania dzieci zmienia korzystnie redystrybucję dochodów, ale jednocześnie ogranicza możliwość finansowania edukacji, nauki i ochrony zdrowia, które zwiększają potencjał rozwojowy gospodarki.

“Trzynastka” nie rozwiązuje problemu najniższych emerytur

Dodatkowa trzynasta emerytura nie rozwiązuje problemu najniższych emerytur, a jednocześnie oznacza, że pokolenie pracujące będzie musiało płacić wyższe podatki, co wzmocni motywację do emigracji. Pozasystemowe dodatki do emerytur osłabiają motywację do dłuższej pracy.

Czytaj także: Elżbieta Rafalska: roczny koszt programu 500+ wyniesie po jego rozszerzeniu ok. 40 mld zł, “trzynastki” dla emerytów – ok. 8-9 mld zł >>>

Dyskryminacja podatników ze względu na wiek

Zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26 roku życia, stanowi dyskryminację pozostałych podatników ze względu na wiek.

Zmniejszenie opodatkowania dochodów z pracy będzie korzystne, ponieważ szczególnie w przypadku osób o niskich wynagrodzeniach, wzmocni motywację do pracy i ułatwi mobilność.

Rozwój lokalnego transportu publicznego jest jak najbardziej uzasadniony i wpłynie na poprawę funkcjonowania rynku pracy i dostępu do wielu usług.

Inwestorzy negatywnie zareagowali na zapowiedź zwiększenia wydatków socjalnych, ponieważ zdają sobie sprawę, że wcześniej, czy później wymusi to podwyżkę podatków.

Udostępnij artykuł: