Wykańczasz mieszkanie? Zobacz, ile czeka się na materiały budowlane

Nieruchomości

Nawet 16 tygodni trzeba poczekać na dostawę zamówionych materiałów wykończeniowych do domu lub mieszkania. Zdecydowanie najdłużej czeka się na meble kuchenne, ale w cierpliwość trzeba się też uzbroić przy zamawianiu podłogi oraz drzwi.

Mężczyzna pracujący przy budowie mieszkania
Fot. Pixabay.com

Nawet 16 tygodni trzeba poczekać na dostawę zamówionych materiałów wykończeniowych do domu lub mieszkania. Zdecydowanie najdłużej czeka się na meble kuchenne, ale w cierpliwość trzeba się też uzbroić przy zamawianiu podłogi oraz drzwi.

Nawet 16 tygodni trzeba poczekać na dostawę zamówionych materiałów wykończeniowych do domu lub #mieszkania

Przystępując do wykańczania mieszkania lub domu, który otrzymaliśmy w stanie deweloperskim musimy przeanalizować nie tylko koszty takiego przedsięwzięcia, ale też dostępność wybranych materiałów. Są co prawda materiały, które teoretycznie możemy otrzymać „od ręki”, czyli w ciągu kilku dni od zamówienia, ale raczej trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli poczekać kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy. Dotyczy to w szczególności produktów rzadkich, sprowadzanych z zagranicy czy zamawianych w wersji niestandardowej.Analitycy serwisu domiporta.pl sprawdzili, jaki jest czas oczekiwania na wybrane materiały wykończeniowe. Zapytali o dostępność produktów wiodących na polskim rynku importerów i producentów. Problem jest o tyle ważny, że czas, w jakim musimy wykończyć nowe lokum ma zazwyczaj różne ograniczenia, np. termin wyprowadzki z poprzedniego mieszkania czy dostępność ekipy remontowej.

  • Glazura
Jeśli decydujemy się na zakup polskiej glazury, to najpopularniejsze kolekcje krajowych producentów powinny być dostępne w magazynach. Zatem czas oczekiwania na wybrane kafelki będzie wynikał jedynie z operacji logistycznych (przygotowanie, wysyłka i dostawa) i nie powinien przekraczać 4 dni. Gdy zdecydujemy się na zakup rzadziej wybieranych płytek, termin dostawy będzie ustalany indywidualnie, ale nie powinien być dłuższy niż 14 dni. Z kolei zamawiane z katalogu płytki zagraniczne (np. hiszpańskie lub włoskie) dostaniemy zwykle po 8 tygodniach.Gdy w kuchni zamiast płytek na ścianie zamarzy się nam szkło z nadrukiem, to czas realizacji takiej usługi (szkło zostanie docięte na wymiar określony przez klienta) w jednej z firm wynosi 10 dni plus 3 dni na transport.
  • Gotowy parkiet lub deski wielowarstwowe
Gdy trzeba będzie tego typu drewnianą podłogę ściągać z zagranicy, to odbierzemy ją zwykle nie szybciej niż po 8 tygodniach. Podobny jest czas oczekiwania na posadzkę z drewna egzotycznego, której nie ma w magazynie, chociaż w skrajnych przypadkach może się to wydłużyć nawet do 12 tygodni.

  • Grzejniki
Jeśli zdecydujemy się na grzejnik pokojowy lub dekoracyjny w innym kolorze niż standardowa biel lub model spoza typów i wielkości dostępnych na magazynie, to odbierzemy go po 4-6 tygodniach.
  • Wyposażenie łazienki
W salonach łazienkowych na wannę z hydromasażem, czeka się od 4 do 8 tygodni. Podobny jest czas realizacji zamówienia na nietypową kabinę (wyższą, szerszą). Na wannę 1 akrylową w kolorze poczekamy co najmniej 4 tygodnie. Umywalkę lub sedes z rzadziej wybieranych serii wzorniczych będziemy mogli odebrać również po około 4 tygodniach.
  • Meble kuchenne
Średni czas oczekiwania na konkretne meble z frontami z płyty wiórowej lub MDF laminowanej wynosi 3-4 tygodnie. Gdy zdecydujemy się na blat w innej firmie niż zamawiamy meble, bo ma być np. granitowy - to jego dokładny obmiar będzie wykonany dopiero po ustawieniu wszystkich dolnych szafek. Wydłuża to zakończenie prac o co najmniej 2 tygodnie. Niekiedy jednak na droższą zabudowę kuchenną, np. z frontami w wersji fornirowanej, trzeba będzie poczekać nawet 12-16 tygodni.
  • Drzwi wewnętrzne
Możemy je dopasować do naszych wymagań zarówno pod względem i wymiarów, wykończenia kolorystyki, jak i wyposażenia (przeszklenia, klamki, zamki). Wówczas od złożenia zamówienia do odbioru drzwi mija od 6 do 8 tygodni.Tabela: Ile trzeba czekać na materiały budowlane?

Najgorszy termin na zamawianie

Nie planujmy zakupów glazury i wyposażenia do łazienki z Włoch, bądź Hiszpanii w wakacje, radzi serwis domiporta.pl. W sierpniu fabryki je wytwarzające mają przestoje, ze względu na urlopy oraz serwis linii produkcyjnych. W efekcie towar zamówiony na przykład w lipcu możemy odbierać najwcześniej pod koniec września, a niekiedy dopiero na początku października.Nie najlepszym terminem na składanie zamówień, biorąc pod uwagę nietypowe materiały wykończeniowe, jest grudzień i przełom roku. Ma to związek zarówno z przerwę świąteczną, jak i późniejszymi remanentami.

Co wydłuży czas oczekiwania?

Niestety zawsze może zdarzyć się, że zamówiony towar ulegnie uszkodzeniu w czasie transportu lub otrzymamy nie to co zamawialiśmy. A ponieważ są to materiały przygotowane dla konkretnego klienta, nie ma więc możliwości przyspieszenia ich kolejnej dostawy.Przystępując do wykończenia mieszkania powinniśmy mieć w ręku nie tylko listę potrzebnych materiałów oraz wyposażenia, ale i przewidywany termin ich dostawy. Pomoże nam to w koordynacji prac, zwłaszcza jeśli będziemy zatrudniali różnych fachowców, a nie jedną ekipę wykonawczą.

Źródło: Beata Zielińska, analityk serwisu Domiporta.pl

Udostępnij artykuł: