Wyłudzanie pieniędzy: Dzień dobry, dzwonię do pana/pani w bardzo pilnej sprawie…

NBS 2018/02

Zjawisko „srebrnej gospodarki” staje się faktem – jak wynika z prognoz do 2050 r. osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 40% społeczeństwa. Jednak już dziś mimo coraz aktywniejszego trybu życia wymagają one nie tylko zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej czy socjalnej, ale także bezpieczeństwa finansowego. Szczególnie, że od 2006 r. stale wzrasta liczba wyłudzeń z wykorzystaniem metod, w których przestępcom udaje się przekonać starsze osoby, że są znajomymi kogoś z rodziny lub przedstawicielami policji.

Paweł Minkina, Michał Polak

Dzięki odpowiedniej socjotechnice dość szybko przestępcy, tworząc odpowiednią „legendę”, przekonują osoby starsze, że pilnie potrzebują gotówki, wyłudzając w ten sposób od nich oszczędności gromadzone niekiedy przez całe życie. Pomimo cyklicznych kampanii informacyjnych i społecznych, prowadzonych przez policję, sektor bankowy i wiele innych organizacji, liczba tego typu przestępstw stale wzrasta. Jak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2006 r. policja odnotowała 439 przestępstw o tym charakterze, a od roku 2013 liczba ta konsekwentnie zwiększała się – w 2015 r. odnotowano blisko 2500 przestępstw.

Przodują duże miasta

Pod względem liczby i wielkości najwięcej wyłudzeń notowanych jest w dużych miastach. Tylko ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: