Wynagrodzenia będą nadal szybko rosnąć. Padnie rekord?

Mój plan emerytalny

Fot. Pixabay.com

Grudzień nie zachwycił, ale wyniki polskiej gospodarki w IV kwartale są bardzo dobre. Która z tendencji utrzyma się w tym roku? Przede wszystkim wysoka dynamika wynagrodzeń.

Przemysław #Kwiecień z #XTB: wysoka dynamika wynagrodzeń utrzyma się #wynagrodzenia #płace #pensje

W grudniu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,6% r/r, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 7,3% i wyniosło 4973,73 zł. W porównaniu z poprzednim miesiącem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 16,6%. W okresie styczeń – grudzień 2017 r. sprzedaż była o 7,3% wyższa niż przed rokiem.

– Sytuacja na rynku pracy jest trudna dla przedsiębiorców, jednak udaje im się znaleźć nowych pracowników, skoro zatrudnienie wzrosło o 4,6 proc. rok do roku – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Najwyższa dynamika funduszu płac od lat

Ciekawe są obliczenia eksperta z XTB dotyczące funduszu płac, a więc uwzględniające płace i zatrudnienie. Dynamika funduszu płac przekroczyła 10 proc.

– To najwyższa dynamika od wielu lat, wyższa była w miesiącach z przełomu 2007-2008, gdy wynosiła 13-14 proc. – podsumowuje ekspert.

Źródło: MarketNews24.pl

Udostępnij artykuł: